Úsměv není všechno! Pokud chybí odvaha čelit problémům

Dobrá nálada, stálý úsměv na tváři a pravidelné vtípky určitě přispívají k příjemnému pracovnímu prostředí. Nikdy vám ale nezaručí, že před sebou máte člověka, který dokáže zvládnout těžké situace a neustále věci zlepšovat.

Tento článek vyšel ve 36. díle časopisu Dobrodružství personalistiky


Občas se mě někdo zeptá: „Jakou vlastnost považuješ za nejužitečnější?“ V tom mám jasno. Je to pozitivnost. Pozitivní přístup k problémům a víru v to, že se věci budou vyvíjet správným směrem, využijete vždy. Když jde o zaměstnance, členy pracovního týmu, je ale podstatné umět rozlišit pozitivitu vnější a vnitřní. Asi jste si všimli, že úsměv a dobrá nálada ještě nezaručují konstruktivní přístup k situacím, které má člověk zvládat.

Pozitivní lidé určitě přispívají k příjemnému pracovnímu prostředí. Je ale důležité prozkoumat, jestli s tím u nich jde ruku v ruce také schopnost čelit problémům, hledat jejich řešení a snaha své prostředí zlepšovat. Úplně stejně byste se pak měli naopak u lidí, kteří se často tváří nevrle a jejichž pozornosti neujde žádná chybička (můžeme jim říkat morousové), zajímat i o to, s kolika problémy se vypořádali a zda nabídnou také řešení, když už přichází s kritikou.

Čtyři typy lidí

S lidmi, kteří jsou pozitivní navenek i uvnitř, je snadná práce. Ale co s těmi, kteří navenek tolik pozitivity nevyjadřují? Pojďme se podívat na čtyři typy lidí vzhledem k jejich pozitivnosti a schopnosti zvládat problémy.

A)  Dobrá vnitřní i vnější pozitivnost

S takovým člověkem je snadné spolupracovat. Má chuť věci kolem sebe zlepšovat, a když vidí, co je potřeba zlepšit, hned nasměruje pozornost k řešení. Svými problémy nezatěžuje okolí ani se jimi nenechává příliš vyčerpávat. Jeho nadhled mu umožňuje jednat s lehkostí. Často ani nevíte, že něco řeší, protože to bere jako hru a věří, že to zvládne.

B)  Slabá vnitřní a silná vnější pozitivnost

Na první pohled se takový člověk zdá velmi optimistický a jeví se jako někdo, kdo se vypořádá s jakýmkoli problémem. Jeho úsměv ale neodpovídá tomu, co je potřeba zvládnout. Nadřízenému klidně a v dobré náladě oznámí, že řešení situace neexistuje nebo že něco nejde, aniž by to doopravdy prozkoumal a dal tomu šanci. Optimismus je tedy víc maskou a očekávaným postojem než vlastností.

C)  Dobrá vnitřní pozitivnost, horší ta vnější

Tento člověk většinou nepůsobí jako „sluníčko“, nejspíš často přemýšlí o tom, co právě není ideální, a rychle si všimne chyby nebo nedokonalosti. Kvůli tomu není schopný se snadno nadchnout ani otevřeně něco obdivovat. Pochválit druhé ho téměř nikdy neuslyšíte. A je možné, že je to spíš introvert nebo někdo, kdo je ve stálém napětí a nedokáže se lehce uvolnit. Když ale narazí na problém, zaměří se na řešení. Možná to nesdílí s ostatními, možná v sobě cítí velké vnitřní napětí, ale pořád pátrá po efektivním řešení. V tom je jeho hodnota. Zřejmě to nebude nejlepší společník na party, ale ve své práci si rozhodně povede skvěle.

D)  Slabá vnitřní i vnější pozitivita

Morous za všech okolností. I když mu nabídnete řešení jednoho problému, stále k němu bude přidávat další a další, kvůli kterým se nehnete z místa. Navíc svou frustrující náladu šíří kolem sebe, což má negativní vliv na ostatní členy týmu. Je úplně jedno, jak skvělé odborné znalosti má. Pokud je vnitřně negativní, pořád bude mít nějaký neřešitelný problém, pořád se mu něco nebude líbit a pořád bude narážet na něco, co nemá řešení.

Kam zařadit kolegu 

Existují dva indikátory, s kterými odhalíte, která varianta sedí na vašeho spolupracovníka. První zásadní informace je naše oblíbená produktivita. Pokud byl daný člověk v minulých aktivitách prokazatelně produktivní a máte důkaz, že čelil problémům, které dokázal efektivně a úspěšně vyřešit, pak je to důležitý ukazatel jeho konstruktivně pozitivního přístupu.

Druhý indikátor se objeví po sloupnutí sociální masky pomocí U-testu osobnosti. Úsměv na pohovoru nebo při poradě umí nasadit každý, ale udržet si pozitivní postoj i v situacích, kdy vás nikdo nehodnotí, je něco jiného. Díky chytrým otázkám, a ještě chytřejšímu vyhodnocení odhalíte, jak a kde člověk svůj pozitivní postoj drží nebo ztrácí.

Text: Lucie Spáčilová

Zdroj fotografií: canva.com, shutterstock.com

Chcete vědět, jak mít tým plný pozitivních lidí uvnitř i vně?

Začněte seminářem Jak vytvořit a udržet skvělý tým. 


O autorovi článku

Lucie Spáčilová

Již od založení firmy má na starosti vývoj produktů, kvalitu a celkovou expanzi a životaschopnost společnosti. Práci bere jako hru a Performia je tak trochu její dítě.

Nejčastější překážky na cestě k objevení talentu


Není tak úplně jednoduché objevit svůj talent. To, v čem jsme opravdu dobří, co nám sedí a v čem můžeme dosahovat skvělých výsledků s relativně malou námahou. Když se nám to podaří, je to skvělé. Pak se totiž při tom, co děláme, i bavíme a máme z toho požitek. Jak s takovým objevováním pomoct ostatním a mít tak tým lidí, kteří jsou na správném místě?

celý článek

Přehled klíčových změn v zákoníku práce: Na co se připravit v roce 2025


Rok 2025 přinese několik změn v zákoníku práce, které mají za cíl zjednodušit administrativní procesy a zvýšit flexibilitu pracovních vztahů. Díky Petře Kubáčové z Accace Legal s.r.o. jsme připravili článek, který přináší přehled nejvýznamnějších změn, které nás čekají od ledna 2025, a zejména navrhovaných úprav, které se (k 1.12.2024) stále nacházejí v legislativním procesu.

celý článek

DANIEL TOVTH: Když nechápete potenciál svých lidí, nemůžete jim pomoct být lepší


Zavřete oči a představte si úřad, ve kterém pracují lidé, co se rádi vzdělávají a neustále se pídí po tom, jak věci zlepšit. Úřad, jehož zaměstnanci si vzájemně pomáhají a pracují na vlastním potenciálu. Máte? Otevřete oči a přečtěte si rozhovor se skutečným člověkem, který přesně na takovém místě zastává funkci vedoucího odboru kanceláře ředitelky úřadu. Je to Daniel Tovth z Krajského úřadu Karlovarského kraje.

celý článek

Téměř 200 kandidátů na brigádnickou pozici za 14 dní? Bez Performie jsem si to neuměla představit, říká ředitelka MushGO


Společnost MushGO je prodejcem vybavení pro psy a psí sporty se zaměřením na mushing (běh a jízda na koloběžce, do níž je zapojen i čtyřnohý kamarád). Má 6 zaměstnanců a v jednu chvíli potřebovali přijmout nejméně 6 brigádníků na podporu prodeje. Zdálo se jim to nemožné, ale nakonec se nám to společně vydařilo za 4 týdny a inzerce nás navíc stála necelou pětistovku.

celý článek