Čísla z nejrůznějších průzkumů bohužel ukazují, že předsudky u nás stále přetrvávají. Na druhou stranu stále častěji pozorujeme, že se v tom firmy pomalu zlepšují. Ti, kdo už dnes předsudky nemají nebo je postupně bourají, mají a budou mít velký náskok. Mohou totiž pro sebe získat výjimečné a loajální zaměstnance, které jinde kvůli některému z předsudků nechtěli. Podívejte se na jednotlivá čísla a zamyslete se u každého nad tím, jak jej ovlivňujete zrovna vy.
Tento článek vyšel ve 33. čísle časopisu DOBRODRUŽSTVÍ PERSONALISTIKY.
V matkách tkví stále velký potenciál
Výzkum Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu z ledna 2023 dokládá, že, co se využití ženského pracovního potenciálu týká, má Česko ještě velké mezery. Podle tohoto výzkumu, postaveného na datech z roku 2021, nejvíce ztrácíme pro pracovní trh ženy ve věku 30–34 let, tedy v letech, kdy je obvyklé, že se starají o malé děti. Významnou roli v tomto ohledu může hrát i velmi nízký poměr částečných úvazků v ČR. Zatímco průměrný podíl částečných úvazků v zemích Evropské unie je 18,9 %, v ČR můžeme mluvit pouze o 5,6 %.
„Z průzkumů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR vyplývá, že pokud se nám podaří zapojit ženy o 3 % více, než je tomu teď, bude jim umožněno odpracovat o dvě hodiny denně více a navýší se pozice s rozhodujícími funkcemi pro ženy, tak v roce 2030 bude HDP o 20 milionů eur vyšší, než je teď,“ komentuje téma Andrea Bohačíková, ředitelka vzdělávací platformy M.arter.
Zdroj: Ruce a mozky českých žen stále nevyužity, Jakub Grossmann, Daniel Münich
Různorodost lidí v týmech pozitivně ovlivňuje byznys
Lidé ve firmě nejsou stejní, nejsou jednoho pohlaví, stejného stáří, stejného náboženství, nenarodili se ve stejné zemi a nemají ani stejné znalosti, schopnosti a zkušenosti. Pokud i navzdory všem těmto odlišnostem pracují ve stejné firmě, můžeme mluvit o různosti pracovní síly nebo prostě o diverzitě na pracovišti. Platforma Byznys pro společnost již v roce 2018 uvedla, že 83 % evropských firem říká, že diverzita má na jejich byznys pozitivní vliv.
„Jedině firma, která vidí v rozmanitosti hodnotu, bude umět dobře využívat potenciál svých lidí pro hledání nových služeb a výrobků nebo pro porozumění různým skupinám zákazníků,“ doplnila téma diverzity Pavlína Kalousová, předsedkyně Byznysu pro společnost, národního koordinátora Charty diverzity.
Zdroj čísel: byznysprospolecnost.cz, zdroj definice: www.profairplay.cz

Do mladého, flexibilního kolektivu přijmeme… Starší generace na odpis?
Skupina práceschopných osob ve věkovém rozmezí 50 až 60 let vlivem stárnutí populace stále narůstá. Pokud však místo ztratí, mají také potíže udržet se na trhu práce, protože se kvůli vyššímu věku setkávají s předsudky zaměstnavatelů. V zaměstnávání této věkové skupiny tedy tkví stále větší potenciál a pro ty, kdo předsudky v této oblasti nemají, je to dnes i do budoucna velká výhoda.
„Některé firmy dělají chybu, když starší pracovníky vylučují z nových projektů nebo ze školení o nových digitálních nástrojích, softwaru či procesech. Podniky si stále nejsou vědomy svého potenciálu lidských zdrojů, který mezi staršími lidmi mají. Odborníci to považují za krajně kontraproduktivní, protože starší pracovníci mohou stále poskytovat, a také poskytují, cenné poznatky a zkušenosti,“ komentuje generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová situaci na pracovním trhu.
Zdroj: AMSP ČR, klíčové výstupy mezinárodního projektu AGEADAPT
„Některé firmy dělají chybu, když starší pracovníky vylučují z nových projektů nebo ze školení o nových digitálních nástrojích, softwaru či procesech“
„Digitální generace“ není zas tak moc digitální
Na pracovní trh nám postupně přichází generace Z, tedy generace dětí narozených mezi lety 2000 a 2010. Mezi mnohá označení, která si tato generace vysloužila, patří i „digitální generace“. Toto označení dokonce ze 44 % tito lidé sami preferují. Přesto však z průzkumu vyplývá, že ze 75 % preferuje tato generace osobní kontakt se členy týmu, obzvláště při předávání zpětné vazby na svou práci ze strany nadřízených. Jen 17 % by pak zpětnou vazbu obdrželo raději „digitálním způsobem“.
Zdroj: workforceinstitute.org

Work-life balance lidi zase tolik nepálí
Ačkoli se v poslední době zdá téma work-life balance jako něco, o čem mluví každý, kdo pracuje nebo hledá novou práci, průzkum od Welcome to the Jungle z jara roku 2023 ukázal, že 83 % českých zaměstnanců vnímá rovnováhu mezi svým osobním a pracovním životem jako dostatečnou. Samozřejmě pořád je co zlepšovat a lidé si více než dříve hlídají své pohodlí a v práci se jim líbí možnost flexibility, nicméně možná to nebude až tak „horké“.
„Ještě než jste narazili na první článek o work-life balance, nenapadlo vás řešit, jak moc času trávíte prací, nebo jste si řekli, že to máte tak, jak to chcete? To je naprosto v pořádku. Práce je jednoduše součástí života a stejně tak i další věci, které vám osobně dávají smysl a těší vás. Cítíte naopak, že ve vztahu práce–život je něco nevyrovnaného? Pak je dost možné, že vám chybí cíle, motivace nebo správné výsledky,“ komentuje Lucie Spáčilová, výkonná ředitelka společnosti Performia.
Zdroj: Průzkum pracovního tempa v Česku 2023 – Welcome to the Jungle

Je možné si koupit loajalitu za benefity?
Podle průzkumu společnosti Randstad byly v roce 2022 až tři pětiny Čechů otevřeny změně práce. Po pandemii opadl strach z nejistého místa a firmy se i dnes stále více předhánějí v nejrůznějších benefitech, kterými by své zaměstnance ve firmě udržely. Nejvíce se skloňuje flexibilita, více dovolené, vzdělávání na pracovišti i mimo něj, kariérní postup, uznání a ocenění zaměstnanců.
„Potíž je v tom, že zvyšování počtu benefitů loajalitě zaměstnanců příliš nepomůže, tedy minimálně ne u těch nejšikovnějších. Ti jsou totiž velmi často motivovaní tím, co firma vytváří, komu tím pomáhá a jaký smysl celé jejich snažení má. Proto bych doporučila zaměřit se zejména na časté komunikování s lidmi o účelu firmy, tedy o tom, proč existuje a komu tím prospívá. Lidé, kteří na toto slyší, vydrží i těžší časy. Ti, kdo slyší pouze na benefity, v těžkých chvílích odejdou za lepším,“ komentuje situaci Lucie Spáčilová, výkonná ředitelka společnosti Performia.
Zdroj: www.randstad.cz
Zpracovaly: Barbora Berková,Barbora Hartmannová
Foto: Shutterstock.com, freepick.com , canva.com
Chcete vědět, jak vybrat kvalitní uchazeče a vyhnout se předsudkům?
Přijďte na klíčový seminář "Jak vytvořit a udržet skvělý tým".
Další články
Úsměv není všechno! Pokud chybí odvaha čelit problémům
Dobrá nálada, stálý úsměv na tváři a pravidelné vtípky určitě přispívají k příjemnému pracovnímu prostředí. Nikdy vám ale nezaručí, že před sebou máte člověka, který dokáže zvládnout těžké situace a neustále věci zlepšovat.
celý článekNejčastější překážky na cestě k objevení talentu
Není tak úplně jednoduché objevit svůj talent. To, v čem jsme opravdu dobří, co nám sedí a v čem můžeme dosahovat skvělých výsledků s relativně malou námahou. Když se nám to podaří, je to skvělé. Pak se totiž při tom, co děláme, i bavíme a máme z toho požitek. Jak s takovým objevováním pomoct ostatním a mít tak tým lidí, kteří jsou na správném místě?
celý článekPřehled klíčových změn v zákoníku práce: Na co se připravit v roce 2025
Rok 2025 přinese několik změn v zákoníku práce, které mají za cíl zjednodušit administrativní procesy a zvýšit flexibilitu pracovních vztahů. Díky Petře Kubáčové z Accace Legal s.r.o. jsme připravili článek, který přináší přehled nejvýznamnějších změn, které nás čekají od ledna 2025, a zejména navrhovaných úprav, které se (k 1.12.2024) stále nacházejí v legislativním procesu.
celý článekDANIEL TOVTH: Když nechápete potenciál svých lidí, nemůžete jim pomoct být lepší
Zavřete oči a představte si úřad, ve kterém pracují lidé, co se rádi vzdělávají a neustále se pídí po tom, jak věci zlepšit. Úřad, jehož zaměstnanci si vzájemně pomáhají a pracují na vlastním potenciálu. Máte? Otevřete oči a přečtěte si rozhovor se skutečným člověkem, který přesně na takovém místě zastává funkci vedoucího odboru kanceláře ředitelky úřadu. Je to Daniel Tovth z Krajského úřadu Karlovarského kraje.
celý článek