Změnilo se za poslední dobu něco ve výběru zaměstnanců a v tom, jak vidí české firmy nábor celkově? Nabízelo by se říct, že nepochybně ano. Pro mnohé obory se toho určitě změnilo hodně. Majitelé českých firem, manažeři a personalisté tuto oblast ale podle našeho průzkumu vidí pořád velmi podobně jako před pár lety. Co je ohledně personálu nejvíce trápí? Kolik podle nich stojí neúspěšný nábor? A jaké starosti jim působí současný tým?
V průběhu období od května 2019 až do konce roku 2020 jsme se zeptali 92 majitelů, manažerů a personalistů českých firem na nábor nových zaměstnanců a na personál obecně. Chtěli jsme vědět, co se přesně v těchto oblastech mění a co je takovým „nejžhavějším tématem“, se kterým se potýkají.
To, co nás na tomto průzkumu asi nejvíce překvapilo, je, že se toho mnoho oproti předchozím obdobím nezměnilo. I když je nutné uvést, že mezi dotázanými převládají výrobní firmy a že z oborů, které mají v současné době největší potíže, jich mnoho nebylo. Berme to tedy jako průzkum mezi firmami, které nejsou na pokraji existenční krize, ale které se musely vypořádat s koronavirovou krizí po svém.
Co české firmy ohledně personálu trápí
Co tedy české firmy ohledně personálu podle údajů z průzkumu nejvíce trápí? Na plné čáře to vyhrál nedostatek kvalitních uchazečů, tedy potíž, která české firmy provázela už v průběhu posledních několika let.
„Věděli jste, že až 30 % informací, které o sobě uchazeči na pohovoru uvádějí, jsou lež? Takže pokud se spolehnete na životopis a na to, co Vám kandidáti řeknou, mohli jste už spoustu kvalitních lidí s potenciálem přehlédnout. Doporučuji se zaměřit spíše na předchozí dobré a prokazatelné výsledky uchazeče a jeho motivaci k tomu být součástí vaší firmy. Protože takového člověka velmi rychle téměř všechno naučíte,“ říká k tomu Lucie Spáčilová.
Špatný výběr je drahý
Proč nás tolik trápí nedostatek kvalitních kandidátů? Protože od lidí, které přijmeme, prostě čekáme, že od prvního okamžiku začnou firmě pomáhat, začnou mít velmi rychle výsledky, začnou na sebe rychle vydělávat. Když se to pak nestane, může to být drahé.
Majitelé, manažeři a personální ředitelé vyčíslili špatný výběr zaměstnance na desetitisíce až statisíce korun, a to rozhodně není málo.
Protože dotázaní velmi často mluvili o problémech spojených s personálem, další otázka se vyloženě nabízela. Zajímalo nás, co jim naopak správné fungování této oblasti osobně přináší. Asi vás nepřekvapí, že mezi odpověďmi výrazně vystupuje čas a lepší chod firmy, ale zajímavé je, že nejvýraznější odpovědí byl dobrý pocit, pocit z toho, že se daří budovat a udržovat skvělý tým.
„Z průzkumu společnosti Ipsos z podzimu 2020, na kterém jsme se podíleli, vyplývá, že české firmy si velmi často neví rady s tím, jak dopředu rozpoznat produktivního zaměstnance. Tohle mohu ze své šestnáctileté praxe v personalistice jednoznačně potvrdit. Dobrou zprávou ale je, že na to existuje návod. Je to přesně to, co naše klienty učíme, a upřímně, rozhodně to není něco, co byste museli studovat pět let na vysoké škole. Šikovní a produktivní lidé si zaslouží být součástí týmů dobrých šéfů a firem se skvělými produkty a mám radost, že v poslední době mohu pozorovat, že se to na českém trhu daří čím dál lépe,“ komentuje toto téma Lucie Spáčilová.
Morálka lidí jako současný „kámen úrazu“?
Ještě nemáte těch čísel dost? Pokud ne, mám tu pro vás ještě jedno téma. V polovině roku 2020 jsme od stejné skupiny lidí slýchali velmi často to, že kromě náboru je pro ně jedním z hlavních témat také schopnost udržet současný tým pohromadě. A co je to nejpropíranější téma v téhle oblasti? Podle českých manažerů to je otázka, jak udržet tým ve vysoké morálce a jak zvýšit efektivitu stávajících lidí. To je rozhodně velmi komplexní a asi nekonečné téma pro každého manažera.
„Když jako manažer zaměříte svou pozornost na to, co vaši lidé dělají a jaké výsledky přinášejí, spíše než na to, co vám říkají a jakou výmluvu si vymysleli dnes, určitě tím mimochodem zvýšíte i morálku celého vašeho týmu. Když totiž dovedete své lidi k výsledkům, ze kterých se mohou radovat, celkově se zlepší nálada týmu a možná i samotná efektivita jednotlivců,“ říká Lucie Spáčilová.
Průzkum byl zrealizován pomocí systému Quanda.
Autor článku: Barbora Hartmannová
Zdroj fotografie: Freepik.com
Chcete i vy mít skvělý tým plný produktivních zaměstnanců?
Přihlaste se na seminář.
Další články
DANIEL TOVTH: Když nechápete potenciál svých lidí, nemůžete jim pomoct být lepší
Zavřete oči a představte si úřad, ve kterém pracují lidé, co se rádi vzdělávají a neustále se pídí po tom, jak věci zlepšit. Úřad, jehož zaměstnanci si vzájemně pomáhají a pracují na vlastním potenciálu. Máte? Otevřete oči a přečtěte si rozhovor se skutečným člověkem, který přesně na takovém místě zastává funkci vedoucího odboru kanceláře ředitelky úřadu. Je to Daniel Tovth z Krajského úřadu Karlovarského kraje.
celý článekTéměř 200 kandidátů na brigádnickou pozici za 14 dní? Bez Performie jsem si to neuměla představit, říká ředitelka MushGO
Společnost MushGO je prodejcem vybavení pro psy a psí sporty se zaměřením na mushing (běh a jízda na koloběžce, do níž je zapojen i čtyřnohý kamarád). Má 6 zaměstnanců a v jednu chvíli potřebovali přijmout nejméně 6 brigádníků na podporu prodeje. Zdálo se jim to nemožné, ale nakonec se nám to společně vydařilo za 4 týdny a inzerce nás navíc stála necelou pětistovku.
celý článekOLDŘICH A MARCELA BEZCHLEBOVI: Rozloučit se s brzdiči je psychicky náročné, ale nutné
Z receptů ve starých kuchařských knihách vytvořili skvělé produkty a založili rodinnou konzervárnu Via Delicia v Zábřehu na Moravě. Oba jsou srdcaři, kteří svou práci milují. O to horší bylo období, kdy se museli rozloučit s neproduktivními zaměstnanci a s těmi, kdo firmu záměrně brzdili. Jak náročné to bylo a jak takovou situaci zvládnout? O tom jsem si povídala s manželi Oldřichem a Marcelou Bezchlebovými, ředitelem a ekonomkou rodinné firmy Via Delicia.
celý článek6 věcí, které by měl manažer o svých lidech vědět
Když jste šéf a vedete lidi, máte dvě možnosti, jak k vedení přistoupit. Buď budete souhlasit s tím, že lidé jsou komplikovaní a vést je, že je těžká a nevděčná práce, nebo se rozhodnete lidem lépe porozumět, aby bylo společné fungování pro vás i pro ně snazší a třeba vám přinášelo i radost. Pokud jste se rozhodli pro druhou variantu, najdete tu pár základních věcí, které byste měli o svých lidech vědět, a zdroje, kde se můžete případně dozvědět ještě víc.
celý článek