V ČÍSLECH: České firmy stále nejvíc trápí nedostatek kvalitních uchazečů

Změnilo se za poslední dobu něco ve výběru zaměstnanců a v tom, jak vidí české firmy nábor celkově? Nabízelo by se říct, že nepochybně ano. Pro mnohé obory se toho určitě změnilo hodně. Majitelé českých firem, manažeři a personalisté tuto oblast ale podle našeho průzkumu vidí pořád velmi podobně jako před pár lety. Co je ohledně personálu nejvíce trápí? Kolik podle nich stojí neúspěšný nábor? A jaké starosti jim působí současný tým?


V průběhu období od května 2019 až do konce roku 2020 jsme se zeptali 92 majitelů, manažerů a personalistů českých firem na nábor nových zaměstnanců a na personál obecně. Chtěli jsme vědět, co se přesně v těchto oblastech mění a co je takovým „nejžhavějším tématem“, se kterým se potýkají.

To, co nás na tomto průzkumu asi nejvíce překvapilo, je, že se toho mnoho oproti předchozím obdobím nezměnilo. I když je nutné uvést, že mezi dotázanými převládají výrobní firmy a že z oborů, které mají v současné době největší potíže, jich mnoho nebylo. Berme to tedy jako průzkum mezi firmami, které nejsou na pokraji existenční krize, ale které se musely vypořádat s koronavirovou krizí po svém.


Co české firmy ohledně personálu trápí


Co tedy české firmy ohledně personálu podle údajů z průzkumu nejvíce trápí? Na plné čáře to vyhrál nedostatek kvalitních uchazečů, tedy potíž, která české firmy provázela už v průběhu posledních několika let.

„Věděli jste, že až 30 % informací, které o sobě uchazeči na pohovoru uvádějí, jsou lež? Takže pokud se spolehnete na životopis a na to, co Vám kandidáti řeknou, mohli jste už spoustu kvalitních lidí s potenciálem přehlédnout. Doporučuji se zaměřit spíše na předchozí dobré a prokazatelné výsledky uchazeče a jeho motivaci k tomu být součástí vaší firmy. Protože takového člověka velmi rychle téměř všechno naučíte,“ říká k tomu Lucie Spáčilová.

Špatný výběr je drahý


Proč nás tolik trápí nedostatek kvalitních kandidátů? Protože od lidí, které přijmeme, prostě čekáme, že od prvního okamžiku začnou firmě pomáhat, začnou mít velmi rychle výsledky, začnou na sebe rychle vydělávat. Když se to pak nestane, může to být drahé.

Majitelé, manažeři a personální ředitelé vyčíslili špatný výběr zaměstnance na desetitisíce až statisíce korun, a to rozhodně není málo.

Protože dotázaní velmi často mluvili o problémech spojených s personálem, další otázka se vyloženě nabízela. Zajímalo nás, co jim naopak správné fungování této oblasti osobně přináší. Asi vás nepřekvapí, že mezi odpověďmi výrazně vystupuje čas a lepší chod firmy, ale zajímavé je, že nejvýraznější odpovědí byl dobrý pocit, pocit z toho, že se daří budovat a udržovat skvělý tým.

„Z průzkumu společnosti Ipsos z podzimu 2020, na kterém jsme se podíleli, vyplývá, že české firmy si velmi často neví rady s tím, jak dopředu rozpoznat produktivního zaměstnance. Tohle mohu ze své šestnáctileté praxe v personalistice jednoznačně potvrdit. Dobrou zprávou ale je, že na to existuje návod. Je to přesně to, co naše klienty učíme, a upřímně, rozhodně to není něco, co byste museli studovat pět let na vysoké škole. Šikovní a produktivní lidé si zaslouží být součástí týmů dobrých šéfů a firem se skvělými produkty a mám radost, že v poslední době mohu pozorovat, že se to na českém trhu daří čím dál lépe,“ komentuje toto téma Lucie Spáčilová.

Morálka lidí jako současný „kámen úrazu“?


Ještě nemáte těch čísel dost? Pokud ne, mám tu pro vás ještě jedno téma. V polovině roku 2020 jsme od stejné skupiny lidí slýchali velmi často to, že kromě náboru je pro ně jedním z hlavních témat také schopnost udržet současný tým pohromadě. A co je to nejpropíranější téma v téhle oblasti? Podle českých manažerů to je otázka, jak udržet tým ve vysoké morálce a jak zvýšit efektivitu stávajících lidí. To je rozhodně velmi komplexní a asi nekonečné téma pro každého manažera.

„Když jako manažer zaměříte svou pozornost na to, co vaši lidé dělají a jaké výsledky přinášejí, spíše než na to, co vám říkají a jakou výmluvu si vymysleli dnes, určitě tím mimochodem zvýšíte i morálku celého vašeho týmu. Když totiž dovedete své lidi k výsledkům, ze kterých se mohou radovat, celkově se zlepší nálada týmu a možná i samotná efektivita jednotlivců,“ říká Lucie Spáčilová.

Průzkum byl zrealizován pomocí systému Quanda.

Autor článku: Barbora Hartmannová
Zdroj fotografie: Freepik.com

Chcete i vy mít skvělý tým plný produktivních zaměstnanců? 


Přihlaste se na seminář.


O autorovi článku

Barbora Hartmannová

Bára je kreativec v pravém slova smyslu a s nadšením se vrhá do nových nápadů. Zároveň má skvělý "marketingový čuch" na to, co nejvíce funguje, a schopnost to držet a nepustit. Jako někdo, kdo nese PR firmy, je absolutně na svém místě, protože Báru není možné nemít rád. Připravuje třeba časopis Dobrodružství personalistiky nebo články pro média a pravidelně vás seznamuje s tím, co je u nás nového.

Co lidi na jejich šéfech nejvíc štve a kdo za to může?


Nevyvážený work-life balance, neférové odměňování, špatná firemní kultura, nemožnost růstu, pocit nedoceněnosti, nesoulad s firemními hodnotami. To jsou nejčastější důvody k odchodu ze zaměstnání, které uvádějí zahraniční i české průzkumy. Jedna dlouholetá stálice mezi nimi ještě chybí – špatný šéf či vedení. Co ale ten „špatný šéf“ pro lidi vlastně znamená?

celý článek

Role šéfa je čím dál náročnější, ale řešení existuje


Všimli jste si v posledních letech toho, že když nějaký lídr něco vyhlásí či rozhodne, je velmi často spíše zpochybňován než následován? Lidé tráví čas diskusí, zda je jeho rozhodnutí správné, a často se přiklánějí k názorům amatérů či ke zdrojům, které jsou pro danou oblast nekompetentní. Čím to je? A vede z toho nějaká cesta ven?

celý článek

7 největších chyb v inzerci a jak je napravit


Pokud vám inzerce na volné pozice nefunguje, je nejspíš něco špatně. Ale také máte určitě možnost to nějak změnit a tím to zlepšit. Jaké největší chyby v inzerátech nejčastěji vídáme? A jak si s nimi poradit, abyste měli šanci přitáhnout ty pravé kolegy? K těm největším chybám jsme vám připravili i konkrétní příklady z praxe. Autory inzerátů záměrně neuvádíme, protože každý má šanci se zlepšit, že?

celý článek

Předsudky snižují šanci získat do týmu ty nejlepší


Matky po rodičovské budou pořád doma s nemocnými dětmi. Starší lidé nestíhají tempo mladého týmu. Člověk bez zkušeností v oboru nám toho moc nepřinese. Lidé těsně po škole k nám půjdou jen načerpat zkušenosti do dalších zaměstnání. Je vám to povědomé? A víte, že kvůli předsudkům pro sebe možná nezískáte ty nejlepší?

celý článek