Podle průzkumů vnímáme až 80 % všech informací zrakem a 94 % lidí si pamatuje obrázek lépe než text. A v době, kdy světem vládnou Youtubeři a Insta stories (krátké příběhy na sociální síti Instagram), je více než jasné, že díky náborovým videím můžeme velmi efektivně oslovit požadovanou cílovou skupinu. Jak konkrétně mohou taková videa pomoci náboru?


Tento článek vznikl pro podporu českých firem v rámci Roku digitálního podnikání 2019, který zaštiťuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).


Aby vaše video mělo co největší efekt, odpovězte si ještě před tím, než se do něj pustíte, na několik otázek. Vyvarujete se tak toho, že vytvoříte video, které se vám osobně líbí, ale nikdo na něj nebude reagovat nebo bude dokonce vaší cílovou skupinou odmítáno či zesměšněno. 

  • Čeho si na naší firmě nejvíce cení naši klíčoví zaměstnanci?
  • Proč pro nás naši zaměstnanci pracují?
  • Co nás odlišuje od konkurence ve vztahu k našim zaměstnancům?
  • Co je účelem naší organizace? Čím naše služby/produkty pomáhají zákazníkům?
  • Jaké jsou výhody práce u nás, vynecháme-li plat a benefity?

Odpovědi na tyto otázky vám pomohou mít jasnou představu o silných stránkách vaší organizace, které jsou opravdové. Jsou to takové pevné základy, o které se můžete opřít a komunikovat je směrem k veřejnosti. Budete díky nim působit důvěryhodněji a přirozeněji.

Čeho se v náborovém videu vyvarovat?
 

Aby naše video nevypadlo kýčovitě a nereálně, měli bychom se zároveň vyvarovat několika věcí. Tím také předejdeme nechtěnému šíření negativního PR o naší společnosti. Jaké to jsou?

  • nebo nelákejte na něco, co nemůžete dodržet. Tím můžete přijít o důvěru nových potenciálních zaměstnanců, kteří si své rozčarování rozhodně nenechají pro sebe a budou o něm říkat všem lidem ve svém okolí.
  • lidi pouze na peníze a benefity. Přilákáte tím možná hodně kandidátů, ale asi víte jakých. Budou to neloajální pracovníci, kteří půjdou vždy za lepší nabídkou bez ohledu na to, co jste do nich na začátku spolupráce investovali. Je velká pravděpodobnost, že takto rychle získaní zaměstnanci z vaší firmy zase rychle odejdou a vy se znovu budete muset vrhnou do obsazování dané pozice. Nedělejte ze své firmy „průtokový ohřívač“, chtějte raději lidi, kteří vydrží..
  • Nehrajte si na něco, co nejste. Tvořit moderní video se záběry na váš tým, kde si všichni tykají a jezdí po kancelářích na koloběžce, nemá smysl, pokud tomu ve skutečnosti opravdu tak není. Přilákáte tím totiž skupinu lidí, kterou toto zajímá, ale až k vám nastoupí, budou v šoku, protože vy si možná vykáte ještě po dvaceti letech spolupráce.

Ještě od nás nedostáváte každé dva týdny odborné tipy z oblasti budování týmu a výběru zaměstnanců?


Zkrátka být v náborovém videu sví, autentičtí a komunikovat upřímně se rozhodně vyplácí. Držte se svých silných stránek a pozitiv, které pramení ze spolupráce s vámi. Zaměřte se na vaše lidi a pracovní prostředí a přizpůsobte formu komunikace vaší firemní kultuře. Video pak bude působit opravdově a spíše vám přitáhne ty správné lidi, kteří budou naladěni na stejnou vlnu.

Naprosto krásně se tohoto úkolu zhostila ve svém náborovém videu již před lety například společnost Dalkia.

Dobře vytvořené náborové video je něco, co vám evidentně může sloužit dlouhá léta. Takže energie vložená do tohoto projektu rozhodně není ztrátou času. Přeji vám mnoho úspěchů při objevování nových cest v oslovování nových šikovných pracovníků.

Chcete se pustit do sociálních sítí a nevíte jak?
Anebo jste to už udělali, ale hodila by se Vám nějaká inspirace?

Přijďte na náš workshop s názvem
SOCIÁLNÍ SÍTĚ: Další zdroj Vašich nových kolegů


O autorovi článku

Hana Slačálková

Hanka si personalistiku oblíbila od prvního okamžiku a velmi rychle se stala opravdovým odborníkem na tuto oblast. Její nováčkovské nadšení se jí neztratilo a neustále se s ním vrhá do nové práce. Nejčastěji přednáší o výběru a hodnocení zaměstnanců. Vidět ji přednášet je opravdový koncert někoho, kdo to miluje a zároveň se s účastníky seminářů moc "nemazlí", když ví, že jim to pomůže. K tomu navíc pomáhá firmám v Praze a okolí vybrat ty pravé nebo nastavit fungující personální oddělení.

Kvalita interní komunikace ovlivňuje váš celkový úspěch, shodují se tři různé skupiny


Podíváme na to, jak může interní komunikace fungovat v komunitě, jaké to je v terénu daleko od centrály a až příliš blízko kritickým situacím a v čem tkví záludnosti komunikace mezi pobočkami po celém světě. Abyste se nám v tom neztratili, celé to uzavřeme jednou věcí, kterou bychom v každém z případů měli udělat jako první.

celý článek

JANA JIŘINCOVÁ: Interní komunikace pomáhá, aby lidé ve firmě šli stejným směrem


Představte si firmu, která sídlí v malé vesnici v západních Čechách. Firmu, která vznikla ve stodole a dnes má již tři provozovny. Firmu, která za poslední tři roky vyrostla z 200 zaměstnanců na bezmála 400. Firmu, která je plná pracovitých lidí zaměřených na výsledek. Taková firma vážně existuje. Jmenuje se KLAUS Timber a.s. a v čele jejího personálního oddělení stojí již od roku 2013 Jana Jiřincová.

celý článek

Hledání práce je peklo, říká nemálo uchazečů


Tentokrát jsme se podívali na předsudky v náboru z pohledu uchazečů, kteří se s nimi potkali na vlastní kůži. Naším cílem není jen předložit vám jejich špatné zkušenosti, ale spíše vám ukázat, že předsudky jsou v náboru pořád ještě až příliš „doma“ a že to pro vás může v určitém ohledu být výhoda.

celý článek

MÅRTEN RUNOW: Když někoho najímáte, ujistěte se, že to pomůže prosperitě firmy


Koncept PPM vznikl pod taktovkou dvou specialistů na lidi. Jedním spolutvůrcem pojmu PPM je Lucie Spáčilová. Druhým je pak Mårten Runow, mezinárodně uznávaný expert na budování produktivních týmů a zakladatel společnosti Performia International. Pojďme se podívat, co o PPM říká on.

celý článek