Podle průzkumů vnímáme až 80 % všech informací zrakem a 94 % lidí si pamatuje obrázek lépe než text. A v době, kdy světem vládnou Youtubeři a Insta stories (krátké příběhy na sociální síti Instagram), je více než jasné, že díky náborovým videím můžeme velmi efektivně oslovit požadovanou cílovou skupinu. Jak konkrétně mohou taková videa pomoci náboru?


Tento článek vznikl pro podporu českých firem v rámci Roku digitálního podnikání 2019, který zaštiťuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).


Aby vaše video mělo co největší efekt, odpovězte si ještě před tím, než se do něj pustíte, na několik otázek. Vyvarujete se tak toho, že vytvoříte video, které se vám osobně líbí, ale nikdo na něj nebude reagovat nebo bude dokonce vaší cílovou skupinou odmítáno či zesměšněno. 

  • Čeho si na naší firmě nejvíce cení naši klíčoví zaměstnanci?
  • Proč pro nás naši zaměstnanci pracují?
  • Co nás odlišuje od konkurence ve vztahu k našim zaměstnancům?
  • Co je účelem naší organizace? Čím naše služby/produkty pomáhají zákazníkům?
  • Jaké jsou výhody práce u nás, vynecháme-li plat a benefity?

Odpovědi na tyto otázky vám pomohou mít jasnou představu o silných stránkách vaší organizace, které jsou opravdové. Jsou to takové pevné základy, o které se můžete opřít a komunikovat je směrem k veřejnosti. Budete díky nim působit důvěryhodněji a přirozeněji.

Čeho se v náborovém videu vyvarovat?
 

Aby naše video nevypadlo kýčovitě a nereálně, měli bychom se zároveň vyvarovat několika věcí. Tím také předejdeme nechtěnému šíření negativního PR o naší společnosti. Jaké to jsou?

  • nebo nelákejte na něco, co nemůžete dodržet. Tím můžete přijít o důvěru nových potenciálních zaměstnanců, kteří si své rozčarování rozhodně nenechají pro sebe a budou o něm říkat všem lidem ve svém okolí.
  • lidi pouze na peníze a benefity. Přilákáte tím možná hodně kandidátů, ale asi víte jakých. Budou to neloajální pracovníci, kteří půjdou vždy za lepší nabídkou bez ohledu na to, co jste do nich na začátku spolupráce investovali. Je velká pravděpodobnost, že takto rychle získaní zaměstnanci z vaší firmy zase rychle odejdou a vy se znovu budete muset vrhnou do obsazování dané pozice. Nedělejte ze své firmy „průtokový ohřívač“, chtějte raději lidi, kteří vydrží..
  • Nehrajte si na něco, co nejste. Tvořit moderní video se záběry na váš tým, kde si všichni tykají a jezdí po kancelářích na koloběžce, nemá smysl, pokud tomu ve skutečnosti opravdu tak není. Přilákáte tím totiž skupinu lidí, kterou toto zajímá, ale až k vám nastoupí, budou v šoku, protože vy si možná vykáte ještě po dvaceti letech spolupráce.

Ještě od nás nedostáváte každé dva týdny odborné tipy z oblasti budování týmu a výběru zaměstnanců?


Zkrátka být v náborovém videu sví, autentičtí a komunikovat upřímně se rozhodně vyplácí. Držte se svých silných stránek a pozitiv, které pramení ze spolupráce s vámi. Zaměřte se na vaše lidi a pracovní prostředí a přizpůsobte formu komunikace vaší firemní kultuře. Video pak bude působit opravdově a spíše vám přitáhne ty správné lidi, kteří budou naladěni na stejnou vlnu.

Naprosto krásně se tohoto úkolu zhostila ve svém náborovém videu již před lety například společnost Dalkia.

Dobře vytvořené náborové video je něco, co vám evidentně může sloužit dlouhá léta. Takže energie vložená do tohoto projektu rozhodně není ztrátou času. Přeji vám mnoho úspěchů při objevování nových cest v oslovování nových šikovných pracovníků.

Chcete se pustit do sociálních sítí a nevíte jak?
Anebo jste to už udělali, ale hodila by se Vám nějaká inspirace?

Přijďte na náš workshop s názvem
SOCIÁLNÍ SÍTĚ: Další zdroj Vašich nových kolegů


O autorovi článku

Hana Slačálková

Hanka si personalistiku oblíbila od prvního okamžiku. Do každé práce se vrhá s nováčkovským nadšením, i když už je ostříleným profesionálem. Její agenda je široká, nejčastěji ale přednáší o výběru a hodnocení zaměstnanců. Její přednášky jsou opravdovým zážitkem – Hanka totiž do nich vkládá energii sobě vlastní a účastníci seminářů oceňují její upřímnost a otevřenost, se kterou s nimi jedná. Kromě přednášek a seminářů také pomáhá firmám v Praze a okolí vybrat ty správné kolegy nebo nastavit fungující personální oddělení.

6 věcí, které by měl manažer o svých lidech vědět


Když jste šéf a vedete lidi, máte dvě možnosti, jak k vedení přistoupit. Buď budete souhlasit s tím, že lidé jsou komplikovaní a vést je, že je těžká a nevděčná práce, nebo se rozhodnete lidem lépe porozumět, aby bylo společné fungování pro vás i pro ně snazší a třeba vám přinášelo i radost. Pokud jste se rozhodli pro druhou variantu, najdete tu pár základních věcí, které byste měli o svých lidech vědět, a zdroje, kde se můžete případně dozvědět ještě víc.

celý článek

Co lidi na jejich šéfech nejvíc štve a kdo za to může?


Nevyvážený work-life balance, neférové odměňování, špatná firemní kultura, nemožnost růstu, pocit nedoceněnosti, nesoulad s firemními hodnotami. To jsou nejčastější důvody k odchodu ze zaměstnání, které uvádějí zahraniční i české průzkumy. Jedna dlouholetá stálice mezi nimi ještě chybí – špatný šéf či vedení. Co ale ten „špatný šéf“ pro lidi vlastně znamená?

celý článek

Role šéfa je čím dál náročnější, ale řešení existuje


Všimli jste si v posledních letech toho, že když nějaký lídr něco vyhlásí či rozhodne, je velmi často spíše zpochybňován než následován? Lidé tráví čas diskusí, zda je jeho rozhodnutí správné, a často se přiklánějí k názorům amatérů či ke zdrojům, které jsou pro danou oblast nekompetentní. Čím to je? A vede z toho nějaká cesta ven?

celý článek

7 největších chyb v inzerci a jak je napravit


Pokud vám inzerce na volné pozice nefunguje, je nejspíš něco špatně. Ale také máte určitě možnost to nějak změnit a tím to zlepšit. Jaké největší chyby v inzerátech nejčastěji vídáme? A jak si s nimi poradit, abyste měli šanci přitáhnout ty pravé kolegy? K těm největším chybám jsme vám připravili i konkrétní příklady z praxe. Autory inzerátů záměrně neuvádíme, protože každý má šanci se zlepšit, že?

celý článek