Žijeme v digitální době. Každý den používáme chytré telefony, notebooky a hodinky. Mnohdy je máme propojené s pracovním e-mailem a pracovními čísly. Víte ale, jak zákon upravuje sdílení dat? Co je dovoleno a kde by mohl vzniknout problém?
Článek vznikl ve spolupráci s advokátní kanceláří TaylorWessing.
Pokud v práci zaměstnanci používají vlastní zařízení, nebo je zaměstnavatel poskytuje, je potřeba dbát na určitá práva i povinnosti. Ať už chceme, nebo nechceme, chytré technologie o nás sbírají velké množství informací. Je důležité dbát na osobní ochranu dat.
Zaměstnavatel chytrá zařízení poskytl
Často vidíme, že zaměstnavatel tyto zařízení zaměstnanci poskytl jako jakousi formu benefitu. Na co v tomto případě zaměřit?
- V první řadě je potřeba si dohodnout, zda zaměstnanec může daná zařízení využívat i pro soukromé účely.
- Pokud dochází k používání jednoho zařízení jak na osobní, tak pracovní účely, měli byste osobní data zabezpečit. Například vytvořit oddělené pracovní prostředí fungující přes VPN doplněného o vnitřní předpis.
- Pokud zaměstnavatel z těchto zařízení osobní data zaměstnance získá, má informační povinnost. Nejpozději v okamžiku získání musí zaměstnance informovat o tom, že daná data získal.
- Je důležité neopomíjet ani případné porušení zabezpečení, které se musí nahlásit na Úřad pro ochranu osobních údajů do 72 hodin. Za porušení se počítá například i ztráta daného přístroje.
- Zaměstnavatel má právo přiměřeně kontrolovat, zda zařízení zaměstnanec nepoužívá k osobním potřebám. Zaměstnavatel tak může například sledovat aktivity zaměstnance na internetu, které nesouvisí s výkonem práce. Pokud ale zaměstnanec dostal oprávnění k používání zařízení pro osobní účely, ztrácí tím zaměstnavatel možnost kontroly.
Chytrá zařízení vlastní zaměstnanec
V tomto případě jsou práva a povinnosti odlišná.
- Přesné podmínky používání si obě strany musí schválit
- Pokud se obě strany dohodly, je možné, aby zaměstnanec k práci používal vlastní zařízení. Zde však zaměstnanci náleží náhrada za jeho využívání.
- V tomto případě také není možné, aby zařízení zaměstnavatel kontroloval.
Pokud Vás zajímá více informací, můžete si článek, který pro nás vyhotovila advokátní kancelář TaylorWessing, přečíst zde. Pokud si chcete přečíst celé znění obsahu, můžete ho najít na epravo.cz.
Chcete dostávat více podobných tipů?
Přihlaste se k odběru TIPŮ A TRIKŮ.
Další články
MARKÉTA SOUHRADOVÁ: I když jsme korporát, daří se nám neztrácet lidský přístup
Když se řekne „korporát“, nemálo z nás si kromě benefitů a dobrého zápisu do životopisu vybaví i nemožnost věci flexibilně měnit, hromadu procesů a směrnic nebo malý zájem o názory jednotlivce. Ale když se řekne Wienerberger s.r.o., napadne mě téměř přesný opak. Více jsem si o tom všem povídala s country HR manažerkou firmy s více než tisícovkou zaměstnanců Markétou Souhradovou. Jsem zvědavá, co si o korporátech budete po přečtení myslet vy.
celý článekALŽBĚTA TRUPAROVÁ: Pocitům při návratu domů z náročné mise se nic nevyrovná
Personální a finanční manažerka Lékařů bez hranic Alžběta Truparová má za sebou devět misí. Působila v různých zemích, od Mexika, Ukrajiny a Iráku až po Súdán nebo Jemen. Samotných lékařů či zdravotnických pozic je v organizaci, která poskytuje zdravotnickou a humanitární pomoc v konfliktních oblastech, po přírodních katastrofách a při epidemiích, asi jen polovina. Bez odborníků v oblasti lidských zdrojů, financí, zásobování a bez dalších technických profesí by se totiž projekty ve více než sedmdesáti zemích světa neobešly.
celý článekVERONIKA KALLAUSCHOVÁ: Když je někdo produktivní a chce, vše ho naučíme
Představte si firmu plnou techniků. Máte? A teď si představte drobnou mladou holčinu, která rozhoduje o jejich přijetí do firmy, zaškolování a progresu. Jestli se vám to aspoň trochu povedlo, pak máte obrázek společnosti Backbone s.r.o. a její personalistky Veroniky Kallauschové, která je sama živým důkazem toho, že zdání klame a předsudky je lepší raději hodit do koše.
celý článekZtracená generace nebo skrytý potenciál? Co s dětmi, které se nedostaly na střední
Nadcházející generace, která právě skončila základní školu, se ocitá v obtížné situaci. Mnoho z nich se totiž z důvodu nedostatku kapacit nedostalo na střední školy s maturitou, což jim odepře možnost získat tradiční vysokoškolské vzdělání. Na trhu práce se tak v budoucnu objeví značné množství mladých lidí, kteří nebudou disponovat vysokoškolskými tituly. Tento vývoj vyvolává otázku: Není na čase změnit náš pohled na důležitost dosaženého vzdělání?
celý článek