Jak jistě víte, často mluvíme o testování. Dnes ale přicházíme se zcela jiným druhem. Jak je to s povinným testováním na koronavirus? Jaké jsou vaše povinnosti a na co všechno
musíte myslet?
Článek vyšel v březnu roku 2021.
Zaměstnavatelé s 250 a více zaměstnanci
Od 3. března 2021 tito zaměstnavatelé musí zajistit pro své zaměstnance testy na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 alespoň jedenkrát týdně. Na pracovišti může být od 12. března 2021 pouze zaměstnanec, který v posledních sedmi dnech podstoupil test na přítomnost viru či antigenu viru SARS-CoV-2 a jeho výsledek byl negativní.
Zaměstnavatelé s 50 až 249 zaměstnanci
Ti pro změnu musí zajistit testy pro své zaměstnance od 5. března 2021. Testování musí proběhnout alespoň jedenkrát týdně. Pobyt na pracovišti je povolen pouze osobě, která za posledních sedm dní podstoupila test na přítomnost viru s negativním výsledkem, a to od 15. března 2021.
Povinné testování na koronavirus se bude od středy 10. března nově týkat i zaměstnanců veřejné správy. Nově u těchto zaměstnavatelů musí být testovány i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a pracovníci agentur.
Porušení těchto opatření se nemusí vyplatit. Nesplnění některé z povinností lze sankcionovat pokutou ve výši až 500 000,- Kč.
Zaměstnavatelé s 10 až 49 zaměstnanci
Povinné testování bude platit i pro firmy od deseti do 49 zaměstnanců. První kolo testování musí firmy dokončit do 26. března. Příspěvek na test pro zaměstnance zůstává v původní výši, 60 Kč
Zaměstnavatelé s 1 až 9 zaměstnanci
Vláda rozšířila povinné testování i na nejmenší firmy, neziskovky a živnostníky. U OSVČ bude platit, že se testování týká jen těch, kteří se při práci setkávají s dalšími lidmi. Začne platit od 6. dubna.
Jaké jsou povinnosti zaměstnanců?
Zaměstnanec má základní dvě povinnosti:
- Na výzvu zaměstnavatele musí podstoupit test na přítomnost antigenu viru.
- Pokud je výsledek pozitivní na přítomnost viru, je nutné kontaktovat zaměstnavatele a opustit pracoviště, informaci sdělit svému praktickému lékaři, popřípadě i orgánu ochrany veřejného zdraví příslušný podle místa výkonu práce nebo se dostavit na konfirmační vyšetření.
Test nemusí podstoupit ti zaměstnanci, kteří prokazatelně onemocnění prodělali, uplynula jim doba nařízené karantény, nemájí žádné příznaky, a od prvního pozitivního testu neuplynulo více než 90 dní.
Porušení lze také sankcionovat pokutou ve výši až ve výši až 50.000,- Kč.
Jak testy zajistit?
Zaměstnavatel má dvě možnosti:
- Za pomoci externího poskytovatele zdravotních služeb POC antigenními testy.
- Sám zajistí antigenní testy umožňující laickou manipulaci.
Stát na samotestování přispěje z veřejného zdravotního pojištění 4 x měsíčně 60 korun na test a zaměstnance/OSVČ.
Co když zaměstnanec test odmítne?
Pokud po 12. březnu 2021, resp. 15. březnu 2021 zaměstnanec odmítne podstoupit test, zaměstnavatel je povinen nevpustit jej na pracoviště. V takovém případě se jedná o překážku v práci na straně zaměstnance a zaměstnanci po dobu jejího trvání nenáleží náhrada mzdy (nebo platu).
Novinka vznikla za spolupráce s advokátní společností TaylorWessing. Celé znění tohoto článku najdete zde.
Zdroj fotografií: freepik.com
Chcete dostávat více podobných tipů?
Přihlaste se k odběru TIPŮ A TRIKŮ.
Další články
Přehled klíčových změn v zákoníku práce: Na co se připravit v roce 2025
Rok 2025 přinese několik změn v zákoníku práce, které mají za cíl zjednodušit administrativní procesy a zvýšit flexibilitu pracovních vztahů. Díky Petře Kubáčové z Accace Legal s.r.o. jsme připravili článek, který přináší přehled nejvýznamnějších změn, které nás čekají od ledna 2025, a zejména navrhovaných úprav, které se (k 1.12.2024) stále nacházejí v legislativním procesu.
celý článekDANIEL TOVTH: Když nechápete potenciál svých lidí, nemůžete jim pomoct být lepší
Zavřete oči a představte si úřad, ve kterém pracují lidé, co se rádi vzdělávají a neustále se pídí po tom, jak věci zlepšit. Úřad, jehož zaměstnanci si vzájemně pomáhají a pracují na vlastním potenciálu. Máte? Otevřete oči a přečtěte si rozhovor se skutečným člověkem, který přesně na takovém místě zastává funkci vedoucího odboru kanceláře ředitelky úřadu. Je to Daniel Tovth z Krajského úřadu Karlovarského kraje.
celý článekTéměř 200 kandidátů na brigádnickou pozici za 14 dní? Bez Performie jsem si to neuměla představit, říká ředitelka MushGO
Společnost MushGO je prodejcem vybavení pro psy a psí sporty se zaměřením na mushing (běh a jízda na koloběžce, do níž je zapojen i čtyřnohý kamarád). Má 6 zaměstnanců a v jednu chvíli potřebovali přijmout nejméně 6 brigádníků na podporu prodeje. Zdálo se jim to nemožné, ale nakonec se nám to společně vydařilo za 4 týdny a inzerce nás navíc stála necelou pětistovku.
celý článekOLDŘICH A MARCELA BEZCHLEBOVI: Rozloučit se s brzdiči je psychicky náročné, ale nutné
Z receptů ve starých kuchařských knihách vytvořili skvělé produkty a založili rodinnou konzervárnu Via Delicia v Zábřehu na Moravě. Oba jsou srdcaři, kteří svou práci milují. O to horší bylo období, kdy se museli rozloučit s neproduktivními zaměstnanci a s těmi, kdo firmu záměrně brzdili. Jak náročné to bylo a jak takovou situaci zvládnout? O tom jsem si povídala s manželi Oldřichem a Marcelou Bezchlebovými, ředitelem a ekonomkou rodinné firmy Via Delicia.
celý článek