Jak jistě víte, často mluvíme o testování. Dnes ale přicházíme se zcela jiným druhem. Jak je to s povinným testováním na koronavirus? Jaké jsou vaše povinnosti a na co všechno
musíte myslet?
Článek vyšel v březnu roku 2021.
Zaměstnavatelé s 250 a více zaměstnanci
Od 3. března 2021 tito zaměstnavatelé musí zajistit pro své zaměstnance testy na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 alespoň jedenkrát týdně. Na pracovišti může být od 12. března 2021 pouze zaměstnanec, který v posledních sedmi dnech podstoupil test na přítomnost viru či antigenu viru SARS-CoV-2 a jeho výsledek byl negativní.
Zaměstnavatelé s 50 až 249 zaměstnanci
Ti pro změnu musí zajistit testy pro své zaměstnance od 5. března 2021. Testování musí proběhnout alespoň jedenkrát týdně. Pobyt na pracovišti je povolen pouze osobě, která za posledních sedm dní podstoupila test na přítomnost viru s negativním výsledkem, a to od 15. března 2021.
Povinné testování na koronavirus se bude od středy 10. března nově týkat i zaměstnanců veřejné správy. Nově u těchto zaměstnavatelů musí být testovány i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a pracovníci agentur.
Porušení těchto opatření se nemusí vyplatit. Nesplnění některé z povinností lze sankcionovat pokutou ve výši až 500 000,- Kč.
Zaměstnavatelé s 10 až 49 zaměstnanci
Povinné testování bude platit i pro firmy od deseti do 49 zaměstnanců. První kolo testování musí firmy dokončit do 26. března. Příspěvek na test pro zaměstnance zůstává v původní výši, 60 Kč
Zaměstnavatelé s 1 až 9 zaměstnanci
Vláda rozšířila povinné testování i na nejmenší firmy, neziskovky a živnostníky. U OSVČ bude platit, že se testování týká jen těch, kteří se při práci setkávají s dalšími lidmi. Začne platit od 6. dubna.
Jaké jsou povinnosti zaměstnanců?
Zaměstnanec má základní dvě povinnosti:
- Na výzvu zaměstnavatele musí podstoupit test na přítomnost antigenu viru.
- Pokud je výsledek pozitivní na přítomnost viru, je nutné kontaktovat zaměstnavatele a opustit pracoviště, informaci sdělit svému praktickému lékaři, popřípadě i orgánu ochrany veřejného zdraví příslušný podle místa výkonu práce nebo se dostavit na konfirmační vyšetření.
Test nemusí podstoupit ti zaměstnanci, kteří prokazatelně onemocnění prodělali, uplynula jim doba nařízené karantény, nemájí žádné příznaky, a od prvního pozitivního testu neuplynulo více než 90 dní.
Porušení lze také sankcionovat pokutou ve výši až ve výši až 50.000,- Kč.

Jak testy zajistit?
Zaměstnavatel má dvě možnosti:
- Za pomoci externího poskytovatele zdravotních služeb POC antigenními testy.
- Sám zajistí antigenní testy umožňující laickou manipulaci.
Stát na samotestování přispěje z veřejného zdravotního pojištění 4 x měsíčně 60 korun na test a zaměstnance/OSVČ.
Co když zaměstnanec test odmítne?
Pokud po 12. březnu 2021, resp. 15. březnu 2021 zaměstnanec odmítne podstoupit test, zaměstnavatel je povinen nevpustit jej na pracoviště. V takovém případě se jedná o překážku v práci na straně zaměstnance a zaměstnanci po dobu jejího trvání nenáleží náhrada mzdy (nebo platu).
Novinka vznikla za spolupráce s advokátní společností TaylorWessing. Celé znění tohoto článku najdete zde.
Zdroj fotografií: freepik.com
Chcete dostávat více podobných tipů?
Přihlaste se k odběru TIPŮ A TRIKŮ.
Další články
Z PRAXE: Jak si české firmy poradily v situaci, kdy není kvalitních kandidátů nazbyt
I když se může zdát, že na trhu práce „nejsou lidi“, je možné s tím něco dělat. Jaké zvolit cesty, aby se vás výmluva, že „nejsou lidi“, už nemusela týkat? A jak najít kvalitního uchazeče právě ve chvíli, kdy ho hledáte? Na to jsme se zeptali našich nejúspěšnějších klientů.
celý článekJANA JÁČOVÁ: Na náboru musíte pracovat trvale, jinak nefunguje
Zatímco jedni stále opakují, že „nejsou lidi“, jiní hledají cesty, jak je najít, ať už je doba jakákoli. K druhé skupince patří i Jana Jáčová, majitelka společnosti UOL Účetnictví. Zatímco si ostatní stěžují na nedostatek lidí, ona nabírá stovky brigádníků, točí videa na LinkedIn a TikTok a expanduje ve všech směrech.
celý článekANDREA BOHAČÍKOVÁ: Když chcete adaptovat rodiče po rodičovské do práce, musí na to být naladěný celý tým
Ačkoli je u nás stále situace s nedostatkem kvalitních uchazečů v některých oborech až kritická, je tu pořád jedna skupina, které se práce hledá těžce. Jsou to matky či otcové po rodičovské dovolené. O tom jsme si povídali s ředitelkou a zakladatelkou vzdělávací a networkingové platformy M.arter ANDREOU BOHAČÍKOVOU.
celý článekZaměření na cíl výrazně pomáhá zvládnout jakoukoli stresovou situaci, shoduje se Australan s Kostaričankou
Kostaričanku Evelissu Cubero a Australana Garetha Jekela spojuje nejen to, že oba založili pobočku Performie, ale také to, že oba kromě toho působí ještě v úplně jiném odvětví. Jaké zkušenosti si odnesli z budování firmy úplně „od píky“ a jak se dívají na posilování odolnosti zaměstnanců ze svých zeměpisně velmi odlišných pohledů?
celý článek