Povinné testování na koronavirus. Jak, kdy a kdo?

Jak jistě víte, často mluvíme o testování. Dnes ale přicházíme se zcela jiným druhem. Jak je to s povinným testováním na koronavirus? Jaké jsou vaše povinnosti a na co všechno
musíte myslet?

Článek vyšel v březnu roku 2021. 


Zaměstnavatelé s 250 a více zaměstnanci

Od 3. března 2021 tito zaměstnavatelé musí zajistit pro své zaměstnance testy na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 alespoň jedenkrát týdně. Na pracovišti může být od 12. března 2021 pouze zaměstnanec, který v posledních sedmi dnech podstoupil test na přítomnost viru či antigenu viru SARS-CoV-2 a jeho výsledek byl negativní. 

Zaměstnavatelé s 50 až 249 zaměstnanci

Ti pro změnu musí zajistit testy pro své zaměstnance od 5. března 2021. Testování musí proběhnout alespoň jedenkrát týdně. Pobyt na pracovišti je povolen pouze osobě, která za posledních sedm dní podstoupila test na přítomnost viru s negativním výsledkem, a to od 15. března 2021.

Povinné testování na koronavirus se bude od středy 10. března nově týkat i zaměstnanců veřejné správy. Nově u těchto zaměstnavatelů musí být testovány i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a pracovníci agentur. 

Porušení těchto opatření se nemusí vyplatit. Nesplnění některé z povinností lze sankcionovat pokutou ve výši až 500 000,- Kč.

Zaměstnavatelé s 10 až 49 zaměstnanci 

Povinné testování bude platit i pro firmy od deseti do 49 zaměstnanců. První kolo testování musí firmy dokončit do 26. března. Příspěvek na test pro zaměstnance zůstává v původní výši, 60 Kč

Zaměstnavatelé s 1 až 9 zaměstnanci 

Vláda rozšířila povinné testování i na nejmenší firmy, neziskovky a živnostníky. U OSVČ bude platit, že se testování týká jen těch, kteří se při práci setkávají s dalšími lidmi. Začne platit od 6. dubna

Jaké jsou povinnosti zaměstnanců?

Zaměstnanec má základní dvě povinnosti:

  • Na výzvu zaměstnavatele musí podstoupit test na přítomnost antigenu viru.
  • Pokud je výsledek pozitivní na přítomnost viru, je nutné kontaktovat zaměstnavatele a opustit pracoviště, informaci sdělit svému praktickému lékaři, popřípadě i orgánu ochrany veřejného zdraví příslušný podle místa výkonu práce nebo se dostavit na konfirmační vyšetření.

Test nemusí podstoupit ti zaměstnanci, kteří prokazatelně onemocnění prodělali, uplynula jim doba nařízené karantény, nemájí žádné příznaky, a od prvního pozitivního testu neuplynulo více než 90 dní.

Porušení lze také sankcionovat pokutou ve výši až  ve výši až 50.000,- Kč.

Jak testy zajistit?

Zaměstnavatel má dvě možnosti:

  • Za pomoci externího poskytovatele zdravotních služeb POC antigenními testy.
  • Sám zajistí antigenní testy umožňující laickou manipulaci.

Stát na samotestování přispěje z veřejného zdravotního pojištění 4 x měsíčně 60 korun na test a zaměstnance/OSVČ.

Co když zaměstnanec test odmítne?

Pokud po 12. březnu 2021, resp. 15. březnu 2021 zaměstnanec odmítne podstoupit test, zaměstnavatel je povinen nevpustit jej na pracoviště. V takovém případě se jedná o překážku v práci na straně zaměstnance a zaměstnanci po dobu jejího trvání nenáleží náhrada mzdy (nebo platu).

Novinka vznikla za spolupráce s advokátní společností TaylorWessing. Celé znění tohoto článku najdete zde.

Zdroj fotografií: freepik.com

Chcete dostávat více podobných tipů?


Přihlaste se k odběru TIPŮ A TRIKŮ. 


MARKÉTA SOUHRADOVÁ: I když jsme korporát, daří se nám neztrácet lidský přístup


Když se řekne „korporát“, nemálo z nás si kromě benefitů a dobrého zápisu do životopisu vybaví i nemožnost věci flexibilně měnit, hromadu procesů a směrnic nebo malý zájem o názory jednotlivce. Ale když se řekne Wienerberger s.r.o., napadne mě téměř přesný opak. Více jsem si o tom všem povídala s country HR manažerkou firmy s více než tisícovkou zaměstnanců Markétou Souhradovou. Jsem zvědavá, co si o korporátech budete po přečtení myslet vy.

celý článek

ALŽBĚTA TRUPAROVÁ: Pocitům při návratu domů z náročné mise se nic nevyrovná


Personální a finanční manažerka Lékařů bez hranic Alžběta Truparová má za sebou devět misí. Působila v různých zemích, od Mexika, Ukrajiny a Iráku až po Súdán nebo Jemen. Samotných lékařů či zdravotnických pozic je v organizaci, která poskytuje zdravotnickou a humanitární pomoc v konfliktních oblastech, po přírodních katastrofách a při epidemiích, asi jen polovina. Bez odborníků v oblasti lidských zdrojů, financí, zásobování a bez dalších technických profesí by se totiž projekty ve více než sedmdesáti zemích světa neobešly.

celý článek

VERONIKA KALLAUSCHOVÁ: Když je někdo produktivní a chce, vše ho naučíme


Představte si firmu plnou techniků. Máte? A teď si představte drobnou mladou holčinu, která rozhoduje o jejich přijetí do firmy, zaškolování a progresu. Jestli se vám to aspoň trochu povedlo, pak máte obrázek společnosti Backbone s.r.o. a její personalistky Veroniky Kallauschové, která je sama živým důkazem toho, že zdání klame a předsudky je lepší raději hodit do koše.

celý článek

Ztracená generace nebo skrytý potenciál? Co s dětmi, které se nedostaly na střední


Nadcházející generace, která právě skončila základní školu, se ocitá v obtížné situaci. Mnoho z nich se totiž z důvodu nedostatku kapacit nedostalo na střední školy s maturitou, což jim odepře možnost získat tradiční vysokoškolské vzdělání. Na trhu práce se tak v budoucnu objeví značné množství mladých lidí, kteří nebudou disponovat vysokoškolskými tituly. Tento vývoj vyvolává otázku: Není na čase změnit náš pohled na důležitost dosaženého vzdělání?

celý článek