Jak jistě víte, často mluvíme o testování. Dnes ale přicházíme se zcela jiným druhem. Jak je to s povinným testováním na koronavirus? Jaké jsou vaše povinnosti a na co všechno
musíte myslet?
Článek vyšel v březnu roku 2021.
Zaměstnavatelé s 250 a více zaměstnanci
Od 3. března 2021 tito zaměstnavatelé musí zajistit pro své zaměstnance testy na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 alespoň jedenkrát týdně. Na pracovišti může být od 12. března 2021 pouze zaměstnanec, který v posledních sedmi dnech podstoupil test na přítomnost viru či antigenu viru SARS-CoV-2 a jeho výsledek byl negativní.
Zaměstnavatelé s 50 až 249 zaměstnanci
Ti pro změnu musí zajistit testy pro své zaměstnance od 5. března 2021. Testování musí proběhnout alespoň jedenkrát týdně. Pobyt na pracovišti je povolen pouze osobě, která za posledních sedm dní podstoupila test na přítomnost viru s negativním výsledkem, a to od 15. března 2021.
Povinné testování na koronavirus se bude od středy 10. března nově týkat i zaměstnanců veřejné správy. Nově u těchto zaměstnavatelů musí být testovány i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a pracovníci agentur.
Porušení těchto opatření se nemusí vyplatit. Nesplnění některé z povinností lze sankcionovat pokutou ve výši až 500 000,- Kč.
Zaměstnavatelé s 10 až 49 zaměstnanci
Povinné testování bude platit i pro firmy od deseti do 49 zaměstnanců. První kolo testování musí firmy dokončit do 26. března. Příspěvek na test pro zaměstnance zůstává v původní výši, 60 Kč
Zaměstnavatelé s 1 až 9 zaměstnanci
Vláda rozšířila povinné testování i na nejmenší firmy, neziskovky a živnostníky. U OSVČ bude platit, že se testování týká jen těch, kteří se při práci setkávají s dalšími lidmi. Začne platit od 6. dubna.
Jaké jsou povinnosti zaměstnanců?
Zaměstnanec má základní dvě povinnosti:
- Na výzvu zaměstnavatele musí podstoupit test na přítomnost antigenu viru.
- Pokud je výsledek pozitivní na přítomnost viru, je nutné kontaktovat zaměstnavatele a opustit pracoviště, informaci sdělit svému praktickému lékaři, popřípadě i orgánu ochrany veřejného zdraví příslušný podle místa výkonu práce nebo se dostavit na konfirmační vyšetření.
Test nemusí podstoupit ti zaměstnanci, kteří prokazatelně onemocnění prodělali, uplynula jim doba nařízené karantény, nemájí žádné příznaky, a od prvního pozitivního testu neuplynulo více než 90 dní.
Porušení lze také sankcionovat pokutou ve výši až ve výši až 50.000,- Kč.
Jak testy zajistit?
Zaměstnavatel má dvě možnosti:
- Za pomoci externího poskytovatele zdravotních služeb POC antigenními testy.
- Sám zajistí antigenní testy umožňující laickou manipulaci.
Stát na samotestování přispěje z veřejného zdravotního pojištění 4 x měsíčně 60 korun na test a zaměstnance/OSVČ.
Co když zaměstnanec test odmítne?
Pokud po 12. březnu 2021, resp. 15. březnu 2021 zaměstnanec odmítne podstoupit test, zaměstnavatel je povinen nevpustit jej na pracoviště. V takovém případě se jedná o překážku v práci na straně zaměstnance a zaměstnanci po dobu jejího trvání nenáleží náhrada mzdy (nebo platu).
Novinka vznikla za spolupráce s advokátní společností TaylorWessing. Celé znění tohoto článku najdete zde.
Zdroj fotografií: freepik.com
Chcete dostávat více podobných tipů?
Přihlaste se k odběru TIPŮ A TRIKŮ.
Další články
Co lidi na jejich šéfech nejvíc štve a kdo za to může?
Nevyvážený work-life balance, neférové odměňování, špatná firemní kultura, nemožnost růstu, pocit nedoceněnosti, nesoulad s firemními hodnotami. To jsou nejčastější důvody k odchodu ze zaměstnání, které uvádějí zahraniční i české průzkumy. Jedna dlouholetá stálice mezi nimi ještě chybí – špatný šéf či vedení. Co ale ten „špatný šéf“ pro lidi vlastně znamená?
celý článekRole šéfa je čím dál náročnější, ale řešení existuje
Všimli jste si v posledních letech toho, že když nějaký lídr něco vyhlásí či rozhodne, je velmi často spíše zpochybňován než následován? Lidé tráví čas diskusí, zda je jeho rozhodnutí správné, a často se přiklánějí k názorům amatérů či ke zdrojům, které jsou pro danou oblast nekompetentní. Čím to je? A vede z toho nějaká cesta ven?
celý článek7 největších chyb v inzerci a jak je napravit
Pokud vám inzerce na volné pozice nefunguje, je nejspíš něco špatně. Ale také máte určitě možnost to nějak změnit a tím to zlepšit. Jaké největší chyby v inzerátech nejčastěji vídáme? A jak si s nimi poradit, abyste měli šanci přitáhnout ty pravé kolegy? K těm největším chybám jsme vám připravili i konkrétní příklady z praxe. Autory inzerátů záměrně neuvádíme, protože každý má šanci se zlepšit, že?
celý článekPředsudky snižují šanci získat do týmu ty nejlepší
Matky po rodičovské budou pořád doma s nemocnými dětmi. Starší lidé nestíhají tempo mladého týmu. Člověk bez zkušeností v oboru nám toho moc nepřinese. Lidé těsně po škole k nám půjdou jen načerpat zkušenosti do dalších zaměstnání. Je vám to povědomé? A víte, že kvůli předsudkům pro sebe možná nezískáte ty nejlepší?
celý článek