Mårten Runow: To nejhorší řešení kritické situace je nedělat nic
Marten Runow už poznal příběhy tisíce firem, a proto jsme věděli, že jeho pohled na kritické okamžiky, které mnoho z nich prožívalo a prožívá, nám toto téma osvětlí i z dalšího úhlu. Co má dělat šéf firmy, když se firmě nedaří? Jak v tu chvíli zacházet s lidmi, které má na palubě? Nebo jak má šéf jako někdo, na koho jsou upřeny nejedny oči, ustát stres, který je s takovým obdobím nepochybně spojen? Pojďme si spolu s Martenem Runowem na tyhle otázky odpovědět
Článek vyšel v časopise DOBRODRUŽSTVÍ PERSONALISTIKY v červnu 2020.
Velká švédská společnost Facit AB, která vyráběla mechanické kalkulačky, se v šedesátých letech rozhodla držet přesvědčení, že mechanické kalkulačky budou lidé stále používat, i když byly vyvinuté kalkulačky digitální. Protože se odmítala podívat na fakta trhu a přizpůsobit se změnám, rozpadla se firma s 8 000 zaměstnanci na kousíčky téměř přes noc.
Stejně tak vedení IBM, která patřila mezi velmi úspěšné firmy prodávající psací stroje, stálo kdysi před rozhodnutím, jak se přizpůsobit trhu. Protože jejich konkurence neudělala nic, velmi rychle se firmě IBM podařilo z obrovské části převzít trh jen tím, že se prostě přizpůsobila.
Z toho jednoznačně vyplývá, že je třeba se v kritické době zeptat na to, jestli je váš produkt stále ještě na dnešním trhu chtěný a aktuální. A pokud bychom měli mluvit o chybách, které firmy v takových situacích dělají, pak je to to, že přestanou komunikovat a dělají „mrtvé brouky“. To nejhorší řešení kritické situace je tedy nedělat nic, protože vždycky existuje něco, co můžete udělat.
Stres a blbá nálada
Stres a „blbá nálada“ je běžnou známkou toho, že jste v něčem výrazně neefektivní. Když jste v nesnázích, prostě začněte od sebe i svých lidí vyžadovat tvrdší práci, více výsledků a dokončených úkolů, které jste zadali. Když budete běhat od napůl udělanými a neudělanými věcmi, budete se velmi pravděpodobně cítit velmi ve stresu, a navíc za vámi bude vidět mnohem méně výsledků. Místo toho, abyste si říkali, „udělám to příští týden, “ řekněte si „udělám to hned,“ a dokončete to ještě dnes. I když dnes dokončíte prostě cokoliv vám přijde pod ruku, brzy začnete dělat důležitější věci, a až je dokončíte, určitě se budete cítit méně a méně ve stresu, a dokonce tím doplníte energii.
Dívejte se na ty, co bojují nejvíce
A protože už od nás nejspíš víte, že to nejcennější jsou dobří lidé v týmu, tou největší chybou ohledně lidí, kterou můžete v kritické situaci udělat, je nevšímat si těch nejlepších a nejtvrději pracujících.
Mám pro vás jednu jednoduchou radu. Srovnejte si to v tu chvíli se sportem. Je pět minut do konce zápasu a vy prohráváte o dva body. Tohle asi není ten správný čas prosazovat myšlenku, že každý musí dostat šanci hrát, je to tak? Ne, v takové situaci musíte být plně racionální a dívat se na to, kdo teď dělá svou práci nejlépe, ty nasadit do hry, a ty, kteří jsou trochu leniví, dělají chyby a běhají pomalu, naopak vyměnit.
Jednoduše když svou pozornost převedete na lidi, kteří za vás a firmu bojují, brzy si všimnete, že máte v týmu více lidí, kteří bojují za tým a celkově posouvají tým k lepšímu přežití.
Jak na lidi v době změn
Jak pracovat s týmem, když se spousta věcí mění a vy potřebujete, aby běžěli rychle v jednou konkrétním směru, i když je třeba úplně nový? Buďte jednoduší. Nedávejte jim deset různých plánů nebo matoucích nápadů, ale soustřeďte se na jeden hlavní plán, kterému všichni rozumí a dokáží ho následovat. Potom rozdělte povinnosti a zajistěte, aby lidé jasně rozuměli tomu, co je tou jejich částí, za kterou jsou zodpovědní. Čím nejistější bude v této situaci vedoucí, tím zmatenější a neefektivnější bude jeho tým.
Jednoduchost je síla, i když si všichni okolo myslí, že síla musí být komplikovaná. Protože každý, kdo dokáže, že jeho efektivní práce vypadá jednoduše, patří mezi ty nejsilnější. S velmi složitým plánem toho totiž nemůžete mnoho dosáhnout. Je velmi jednoduché být složitý a často je velmi těžké být jednoduchý. Dát lidem jednoduché úkoly a pochopitelné cíle je způsob, jak se rychleji dostat z problematických situací.
Jak poznáte, že váš tým nefunguje?
Když se díváte na to, že vám něco ve firmě nefunguje, určitě se můžete dívat i na lidi, které v ní máte. Jak se ale pozná, že tým není opravdu funkční? Jednoduše. Prostě doopravdy nevytváří dostatek hodnot, které firmě pomáhají přežít, nebo se dostatečně neposouvá.
Jediné, čím mohu zvýšit efektivitu každého jednoho člena týmu, je to, na co se zaměřím. Vyžaduje to vysokou míru vyžadování výsledků, osobní oddanosti a kompetence, ochoty komunikovat jasně, co chcete, a vysokou míru záměru směrovaného na vykonání práce. Protože když ztratíte své zaměření na posun, brzy ztratíte kontrolu a vliv na to, jestli se vám podaří projít náročným obdobím. Když neumíte rozeznat, zda jste se pohnuli o dva centimetry správným směrem, nebo o jeden centimetr směrem špatným, ztratíte kontrolu a nebudete schopni podržet tým tak, jak to od vás očekává.
Budete-li znát a držet cíl a směr a mluvit o tom, co uděláme dnes, tento týden, tento měsíc a podaří se vám udělat to, co je potřeba, bude to mnohem lepší než mluvit o velkých cílech, které většina lidí považuje za nereálné.
A co firmy, kterým krize nahrává?
V každé době, ve které některé firmy zažívají propady, existují i firmy, kterým se naopak hodně daří a zažívají nejlepší časy. Nemusí to být ani v době globálních kritických okamžiků, může jít o situaci v jedné firmě, které se prostě náhle začalo více a více dařit. I tam je třeba být ostražitý. A možná i více než tam, kde se nedaří a přirozeně se začne hledat řešení.
Je skvělé, když vám statistiky letí vzhůru, ALE někdy to může být jen dočasné. V tomhle případě je velmi důležité porozumět tomu, že vašim prvním krokem musí být „šetření ve všem“. Odstraňte všechno, co není nezbytně nutné, kromě těch faktorů, které skutečně napomohli tomuto růstu. V takové situaci to není snadné, ale za žádných okolností nenahlížejte na situaci, kdy se vám daří, jako na něco, co je samozřejmé a co se teď stane novým standardem. Minimálně ne do chvíle, než uděláte zmíněný první krok.
Co se týče lidí, můžu říct, že toto období běžně není ani tím nejlepším časem pro nábor nových lidí. Nejdříve je lepší se podívat na to, jak věci a procesy zjednodušit a načrtnout směr aktivit a rutin tak, aby se vše dalo zvládnout. Ve chvíli, kdy zvládnete nárůst v produkci, podívejte se na oblasti, kde byste výrobu produktu či dodávání služby ještě zefektivnili. Až toto všechno uděláte, sami uvidíte, jestli potřebujete nové lidi, na jaké pozice a kolik.
Chcete se ujistit, že najmete ty správné lidi?
Přihlaste se na naši přednášku Jak efektivně vybírat zaměstnance a nekoupit zajíce v pytli.
Další články
Co lidi na jejich šéfech nejvíc štve a kdo za to může?
Nevyvážený work-life balance, neférové odměňování, špatná firemní kultura, nemožnost růstu, pocit nedoceněnosti, nesoulad s firemními hodnotami. To jsou nejčastější důvody k odchodu ze zaměstnání, které uvádějí zahraniční i české průzkumy. Jedna dlouholetá stálice mezi nimi ještě chybí – špatný šéf či vedení. Co ale ten „špatný šéf“ pro lidi vlastně znamená?
celý článekRole šéfa je čím dál náročnější, ale řešení existuje
Všimli jste si v posledních letech toho, že když nějaký lídr něco vyhlásí či rozhodne, je velmi často spíše zpochybňován než následován? Lidé tráví čas diskusí, zda je jeho rozhodnutí správné, a často se přiklánějí k názorům amatérů či ke zdrojům, které jsou pro danou oblast nekompetentní. Čím to je? A vede z toho nějaká cesta ven?
celý článek7 největších chyb v inzerci a jak je napravit
Pokud vám inzerce na volné pozice nefunguje, je nejspíš něco špatně. Ale také máte určitě možnost to nějak změnit a tím to zlepšit. Jaké největší chyby v inzerátech nejčastěji vídáme? A jak si s nimi poradit, abyste měli šanci přitáhnout ty pravé kolegy? K těm největším chybám jsme vám připravili i konkrétní příklady z praxe. Autory inzerátů záměrně neuvádíme, protože každý má šanci se zlepšit, že?
celý článekPředsudky snižují šanci získat do týmu ty nejlepší
Matky po rodičovské budou pořád doma s nemocnými dětmi. Starší lidé nestíhají tempo mladého týmu. Člověk bez zkušeností v oboru nám toho moc nepřinese. Lidé těsně po škole k nám půjdou jen načerpat zkušenosti do dalších zaměstnání. Je vám to povědomé? A víte, že kvůli předsudkům pro sebe možná nezískáte ty nejlepší?
celý článek