Proč je důležité motivovat své zaměstnance? A jak to udělat správně?
Když chceme, aby nás život bavil, potřebujeme motivaci téměř ke každé naší činnosti. Pro někoho ale nemusí být snadné ji najít. Motivovat sám sebe může být mnohdy těžší než motivovat své okolí. Jak motivaci vlastně definovat? Co lidi demotivuje? A jak motivaci najít sám pro sebe? O to se s námi podělili tři úspěšní ředitelé českých firem.
Na co jsme se zeptali?
- Jak by zněla vaše vlastní definice motivace?
- Jakým způsobem motivujete své lidi? A co podle vás naopak lidi nejvíce demotivuje?
- Stalo se vám někdy, že jste ztratil/a motivaci? Pokud ano, kdy a za jakých okolností?
- Máte nějaký recept na to, jak motivovat sám/sama sebe?
Koho jsme se zeptali?
1. Jak by zněla vaše vlastní definice motivace?
Vědět nebo věřit, že to, co dělám, má smysl.
2. Jakým způsobem motivujete své lidi? A co podle vás naopak lidi nejvíce demotivuje?
Začněme od konce. Velmi snadno můžete každého zaměstnance demotivovat. Stačí, pokud si ho přestanete vážit, to, že je u vás ve firmě, začnete brát jako samozřejmost, nebo s ním jen dostatečně nekomunikujete. Zároveň je pro zaměstnance nejhorší neznalost, nevědomost toho, co se ve firmě děje a nemožnost věci ovlivnit. Musím se ale přiznat, že mám opravdu skvělý tým, který je dostatečně zkušený a je radost s ním pracovat. Se svým týmem jsem denně v osobním kontaktu. Mluvíme společně o tom, co se denně děje a dávám jim prostor o věcech společně rozhodovat. Je velmi důležité, aby každý člen týmu věděl, co se od něj očekává, jaká je jeho role a jak je jeho práce prospěšná pro tým. A i když je to možná klišé, je osobní pochvala ve zdravém týmu stále tím největším motivátorem.
3. Stalo se vám někdy, že jste ztratil/a motivaci? Pokud ano, kdy a za jakých okolností?
Určitě, a ne jednou. Jsem člověk, který chce, aby věci dopadly tak, jak si to představuje, jak si to vysnil, nebo prostě tak, jak by to mělo obvykle být. Realita je však někdy jiná. Pracujeme s lidmi, a tak do všeho, co děláme, vstupuje spousta proměnných.
4. Máte nějaký recept na to, jak motivovat sám/sama sebe?
Neřekla bych, že mám nějaký recept. Dělám věci, co mě baví. Nedělám věci, co mě nebaví. A asi mám štěstí, že věcí, co mě nebaví, je hrozně málo. Takže hledat motivaci není ani potřeba. Recruitment je pořád něco, co mě stále moc baví (pozn. red. „recruitment“, je anglický výraz pro nábor lidí).
1. Jak by zněla vaše vlastní definice motivace?
Motivace je pro mě jednoduše řečeno důvod, proč se do něčeho pustit, vytrvat, nevzdat se,
i když to není třeba jednoduché, a dotáhnout věci do konce. Takový motor, který pohání člověka v práci i v soukromí.
2. Jakým způsobem motivujete své lidi? A co podle vás naopak lidi nejvíce demotivuje?
Každý člověk má vlastní důvody, a proto s motivací pracuji u každého jinak. Důležité je vědět, co pro každého člověka je ten osobní motor. Vědět, na jaké palivo fungují lidé v týmu, je důležitou součástí práce vedoucího a v této oblasti nestačí jen "myslet si". Častou demotivaci vidím u lidí, kteří dělají zbytečnou práci nebo si myslí, že dělají zbytečnou práci. A pak také nezájem nebo nedocenění ze strany vedoucího.
3. Stalo se vám někdy, že jste ztratil/a motivaci? Pokud ano, kdy a za jakých okolností?
V minulosti mě na podřízené pozici demotivoval nadřízený, který dával příkazy a řídil projekt, ale my jsme v týmu nevěděli, co má být výsledkem zhruba půlroční práce. Nedávalo to smysl a v týmu to kvůli tomu drhlo.
4. Máte nějaký recept na to, jak motivovat sám/sama sebe?
Dělat práci, která má smysl a naplňuje mě, plus mít stanovené cíle a jít si za nimi. Dobře mi také funguje sbírat inspiraci u zkušenějších lidí a rozšiřovat si obzory.
Ještě od nás nedostáváte každé dva týdny odborné tipy z oblasti budování týmu a výběru zaměstnanců?
1. Jak by zněla vaše vlastní definice motivace?
Motivace pro mě znamená být spokojený s výsledkem. Myslím si, že je potřeba, aby člověk chápal, že výsledek je k něčemu dobrý a že jeho práce má smysl. Pokud ti lidé nevidí na konec, pokud jsou například uprostřed nějakého procesu, bývá to problém.
2. Jakým způsobem motivujete své lidi? A co podle vás naopak lidi nejvíce demotivuje?
Snažím se, aby lidé viděli smysl své práce. Když dojde k nějaké chybě, musí vědět, že dělat chyby není špatné, je zkrátka potřeba věci zdokonalovat a brát je jako výzvu. Zároveň se snažím, aby zaměstnanci cítili, že jsou součástí firmy a že jsou důležití. Demotivace je u mě většinou důsledek nedorozumění, které častokrát nevzniká úmyslně, lidé zkrátka jen něco nesprávně pochopí. Chyba může vzniknout i u mě, někdy si myslím, že jim dávám stoprocentní informace a ony se dají vyložit i jiným způsobem. Vše se následně musí opravit, jinak by byl výsledek úplně špatně. To lidi demotivuje.
3. Stalo se vám někdy, že jste ztratil/a motivaci? Pokud ano, kdy a za jakých okolností?
To se určitě stává. Já ji samozřejmě zase musím rychle najít a vše vyřešit. Ztrácím motivaci u věcí, kterým nevěřím, například pokud zákazník chce něco, s čím já nesouhlasím. Nemluvím o drobných věcech, kdy je v pořádku, že má zákazník jiný názor. Jde o zásadní názorové rozdíly, kdy já vím, že požadavek klienta není správný nebo není proveditelný. Pro mě věci vždy musí mít smysl.
4. Máte nějaký recept na to, jak motivovat sám/sama sebe?
Musí mě práce bavit. Mým cílem je udělat si z práce koníček, to je po mě motivující.
Foto: archiv klientů, Freepik.com
Chcete vědět, jak se přidat k úspěšným klientům Performia, kteří přesně vědí,
jak si pro sebe najít ty nejšikovnější zaměstnance?
Další články
Co lidi na jejich šéfech nejvíc štve a kdo za to může?
Nevyvážený work-life balance, neférové odměňování, špatná firemní kultura, nemožnost růstu, pocit nedoceněnosti, nesoulad s firemními hodnotami. To jsou nejčastější důvody k odchodu ze zaměstnání, které uvádějí zahraniční i české průzkumy. Jedna dlouholetá stálice mezi nimi ještě chybí – špatný šéf či vedení. Co ale ten „špatný šéf“ pro lidi vlastně znamená?
celý článekRole šéfa je čím dál náročnější, ale řešení existuje
Všimli jste si v posledních letech toho, že když nějaký lídr něco vyhlásí či rozhodne, je velmi často spíše zpochybňován než následován? Lidé tráví čas diskusí, zda je jeho rozhodnutí správné, a často se přiklánějí k názorům amatérů či ke zdrojům, které jsou pro danou oblast nekompetentní. Čím to je? A vede z toho nějaká cesta ven?
celý článek7 největších chyb v inzerci a jak je napravit
Pokud vám inzerce na volné pozice nefunguje, je nejspíš něco špatně. Ale také máte určitě možnost to nějak změnit a tím to zlepšit. Jaké největší chyby v inzerátech nejčastěji vídáme? A jak si s nimi poradit, abyste měli šanci přitáhnout ty pravé kolegy? K těm největším chybám jsme vám připravili i konkrétní příklady z praxe. Autory inzerátů záměrně neuvádíme, protože každý má šanci se zlepšit, že?
celý článekPředsudky snižují šanci získat do týmu ty nejlepší
Matky po rodičovské budou pořád doma s nemocnými dětmi. Starší lidé nestíhají tempo mladého týmu. Člověk bez zkušeností v oboru nám toho moc nepřinese. Lidé těsně po škole k nám půjdou jen načerpat zkušenosti do dalších zaměstnání. Je vám to povědomé? A víte, že kvůli předsudkům pro sebe možná nezískáte ty nejlepší?
celý článek