Vzhledem k současné situaci mnoho firem změnilo systém fungování a zavedlo pro své zaměstnance home office, tedy práci z domova. Pro některé to už bylo běžnou součástí života, pro některé novinka. Jak to je u vás? Zkontrolujte si s námi, jestli jste nastavili všechno správně.
 

Aktualizováno: 20. října 2020


Home office je výzva pro vedoucí pozice

Vždy když máte tým lidí, který je třeba na dálku vést, máte před sebou velkou výzvu – zajistit, že lidé budou dělat svou práci i bez přímého dohledu. I když se to někdy tak zdá, nemusí to být nic příliš náročného či vysilujícího. Stačí vše na začátku dobře nastavit a dodržovat základní pravidla. Pokud totiž chcete, aby vše správně fungovalo, musíte si vše hned ze začátku správně nastavit.

Jaké věci to jsou?

1. Poskytněte svým zaměstnanům takové nástroje, které potřebují
2. Určete pracovní dobu
3. Zajistěte, aby každý měl své denní a týdenní "bojové plány"
...

Kompletní kontrolní list pro práci z domova (který obsahuje dalších 5 bodů a více detailů k nim), můžete získat na konci tohoto článku.

Pozor na rušivé prvky 

Práce z domova může někomu vyhovovat víc a někomu méně, a také má svá pro a proti. Například pokud člověk pracuje z domu, ušetří čas strávený cestou do a z práce. Má také více klidu (neruší ho kolegové) apod. Na druhou stranu je tu jistá míra izolovanosti a může nám chybět osobní kontakt. Nebo naopak musíme pracovat v přítomnosti dětí, které vyžadují neustálou pozornost a není možné se tak plně soustředit na práci. 

Připravili jsme proto desatero pravidel přímo pro zaměstnance, kteří pracují z domova. Jaká sem patří?

1. Mějte samostatné pracovní místo
Najděte si doma takové místo, kde budete moci tvořit a kde se budete cítit uvolněně.

2. Určete si pracovní dobu
Tento bod určitě projednejte se svým vedoucím. My však doporučujeme, aby se vaše pracovní doba neodlišovala od té klasické (tedy kdy přicházíte a odcházíte z kanceláře).

3. Sdělte své rodině, že pracujete
Pokud s někým sdílíte domácnost, je důležité nastavit si pravidla tak, abyste se navzájem nerušili.

...

Celé desatero pro práci z domova, kde je dalších 6 bodů, a které můžete dát svým lidem, můžete získat na konci tohoto článku.

Jako bonus dostanete i pravidelné Tipy a triky z oblasti budování týmů, které píšeme jednou za 14 dní.

Zdroj fotografií: Freepik.com

Stáhněte si celé desatero pravidel a kontrolní list pro práci z domova.


Po vyplnění formuláře Vám do e-mailu přijde odkaz ke stažení kompletních materiálů. A každý druhý týden vám začnou chodit do e-mailu naše tipy a triky. Z těch se můžete kdykoli odhlásit.

 

O autorovi článku

Hana Slačálková

Hanka si personalistiku oblíbila od prvního okamžiku. Do každé práce se vrhá s nováčkovským nadšením, i když už je ostříleným profesionálem. Její agenda je široká, nejčastěji ale přednáší o výběru a hodnocení zaměstnanců. Její přednášky jsou opravdovým zážitkem – Hanka totiž do nich vkládá energii sobě vlastní a účastníci seminářů oceňují její upřímnost a otevřenost, se kterou s nimi jedná. Kromě přednášek a seminářů také pomáhá firmám v Praze a okolí vybrat ty správné kolegy nebo nastavit fungující personální oddělení.

Co lidi na jejich šéfech nejvíc štve a kdo za to může?


Nevyvážený work-life balance, neférové odměňování, špatná firemní kultura, nemožnost růstu, pocit nedoceněnosti, nesoulad s firemními hodnotami. To jsou nejčastější důvody k odchodu ze zaměstnání, které uvádějí zahraniční i české průzkumy. Jedna dlouholetá stálice mezi nimi ještě chybí – špatný šéf či vedení. Co ale ten „špatný šéf“ pro lidi vlastně znamená?

celý článek

Role šéfa je čím dál náročnější, ale řešení existuje


Všimli jste si v posledních letech toho, že když nějaký lídr něco vyhlásí či rozhodne, je velmi často spíše zpochybňován než následován? Lidé tráví čas diskusí, zda je jeho rozhodnutí správné, a často se přiklánějí k názorům amatérů či ke zdrojům, které jsou pro danou oblast nekompetentní. Čím to je? A vede z toho nějaká cesta ven?

celý článek

7 největších chyb v inzerci a jak je napravit


Pokud vám inzerce na volné pozice nefunguje, je nejspíš něco špatně. Ale také máte určitě možnost to nějak změnit a tím to zlepšit. Jaké největší chyby v inzerátech nejčastěji vídáme? A jak si s nimi poradit, abyste měli šanci přitáhnout ty pravé kolegy? K těm největším chybám jsme vám připravili i konkrétní příklady z praxe. Autory inzerátů záměrně neuvádíme, protože každý má šanci se zlepšit, že?

celý článek

Předsudky snižují šanci získat do týmu ty nejlepší


Matky po rodičovské budou pořád doma s nemocnými dětmi. Starší lidé nestíhají tempo mladého týmu. Člověk bez zkušeností v oboru nám toho moc nepřinese. Lidé těsně po škole k nám půjdou jen načerpat zkušenosti do dalších zaměstnání. Je vám to povědomé? A víte, že kvůli předsudkům pro sebe možná nezískáte ty nejlepší?

celý článek