6 věcí, které by měl manažer o svých lidech vědět
Když jste šéf a vedete lidi, máte dvě možnosti, jak k vedení přistoupit. Buď budete souhlasit s tím, že lidé jsou komplikovaní a vést je, že je těžká a nevděčná práce, nebo se rozhodnete lidem lépe porozumět, aby bylo společné fungování pro vás i pro ně snazší a třeba vám přinášelo i radost. Pokud jste se rozhodli pro druhou variantu, najdete tu pár základních věcí, které byste měli o svých lidech vědět, a zdroje, kde se můžete případně dozvědět ještě víc.
Tento článek vyšel ve 35. čísle časopisu DOBRODRUŽSTVÍ PERSONALISTIKY.
1. MÁ ZÁJEM O VÝSLEDEK
Jakou míru zájmu a záměru věnuje dokončení své práce (produktu)? Je to tahoun, nebo se spíše veze? Mikromanagement bude fungovat na méně ochotné vykonavače, ale bude frustrující pro tahouny. Je dobré vědět, koho v týmu vlastně máte.
VÍCE O PRODUKTIVITĚ:
Epizoda podcatu O lidech na téma „Jak z běžného zaměstnance udělat tahouna"
Animované video „Kára“ o tom, koho máte v týmu
2. CO HO MOTIVUJE?
Co vašeho člověka motivuje a proč je ochotný práci nastartovat a pokračovat v ní i přes případné překážky a nepohodlí? Motivuje vaše lidi pouze finanční odměna, nebo ocení i to, že mají smysluplnou práci a možnost se rozvíjet? Ne všichni slyší na to samé, je dobré vědět, jaký je rozdíl v motivaci členů týmu.
VÍCE O MOTIVACI:
Epizoda podcastu O lidech „Jak nepřijít o nejlepší lidi“
3. JAK DOKÁŽE ČELIT KRITICE?
Jak velké drama můžete u svého člověka očekávat, když ho budete třeba i oprávněně kritizovat? Nastartovat u lidí iniciativu a zvýšit zodpovědnost je celkem dobře možné. Jen je třeba vědět, z čeho zodpovědnost pramení a jak se s ní dá pracovat.
VÍCE O ZODPOVĚDNOSTI:
Podcast O lidech s Martou Machovskou: „Zodpovědnost člověka začíná výchovou“
4. JAK SE DÍVÁ NA VÝZVY?
Jaký přístup má k novým věcem, úkolům a výzvám? Je to spíše rutinér, který potřebuje návody a instrukce, nebo takzvaný pionýr, který novinky vyhledává a půjde do toho bez mapy a návodů?
VÍCE O PŘÍSTUPU K NOVÝM VÝZVÁM:
Podcast O lidech „Dobrodruh versus rutinér“
Článek na téma „Rutinér“
5. JE CÍLEVĚDOMÝ A AMBICIÓZNÍ?
Jak moc je váš člověk cílevědomý a ambiciózní? Stanovujete-li mu cíle, víte přesně, jak ho nepodcenit, ale ani nepřeválcovat?
VÍCE O CÍLEVĚDOMOSTI:
Epizoda podcastu O lidech „Cíle: Jsme schopni žít bez nich?“
6. JAK RYCHLE SE UČÍ?
Jak rychle pojme nové informace, složitější pokyny a vpraví se do nových situací? Na jakou rychlost zaškolování a vysvětlování u nového člena týmu „přeřadit“, aby měl šanci naskočit do rozjetého vlaku? A jak přistupovat k těm, kteří už jsou u vás dlouho, ale nepochytí vaši představu okamžitě? To je něco, co se každému vedoucímu hodí vědět.
VÍCE O ONBOARDINGU:
Epizoda podcastu O lidech s Hankou Slačálkovou na téma "Největší chyby v onboardingu“
Věřím, že našich šest hlavních věcí, které je třeba o lidech vědět, a také odkazy na díly podcastu, ve kterých vám o nich řekneme více, vám pomůžou lépe rozumět lidem. V každém případě musím zmínit, že ti, kteří jsou v praxi nejúspěšnější, navíc absolvovali náš seminář Jak vytvořit a udržet skvělý tým a zapracovali i sami na sobě na semináři Poznej svůj skutečný potenciál.
Oba semináře běžně dodáváme i interně pro celý management.
Text: Lucie Spáčilová
Zdroj fotografií: canva.com, shutterstock.com
Další články
Co lidi na jejich šéfech nejvíc štve a kdo za to může?
Nevyvážený work-life balance, neférové odměňování, špatná firemní kultura, nemožnost růstu, pocit nedoceněnosti, nesoulad s firemními hodnotami. To jsou nejčastější důvody k odchodu ze zaměstnání, které uvádějí zahraniční i české průzkumy. Jedna dlouholetá stálice mezi nimi ještě chybí – špatný šéf či vedení. Co ale ten „špatný šéf“ pro lidi vlastně znamená?
celý článekRole šéfa je čím dál náročnější, ale řešení existuje
Všimli jste si v posledních letech toho, že když nějaký lídr něco vyhlásí či rozhodne, je velmi často spíše zpochybňován než následován? Lidé tráví čas diskusí, zda je jeho rozhodnutí správné, a často se přiklánějí k názorům amatérů či ke zdrojům, které jsou pro danou oblast nekompetentní. Čím to je? A vede z toho nějaká cesta ven?
celý článek7 největších chyb v inzerci a jak je napravit
Pokud vám inzerce na volné pozice nefunguje, je nejspíš něco špatně. Ale také máte určitě možnost to nějak změnit a tím to zlepšit. Jaké největší chyby v inzerátech nejčastěji vídáme? A jak si s nimi poradit, abyste měli šanci přitáhnout ty pravé kolegy? K těm největším chybám jsme vám připravili i konkrétní příklady z praxe. Autory inzerátů záměrně neuvádíme, protože každý má šanci se zlepšit, že?
celý článekPředsudky snižují šanci získat do týmu ty nejlepší
Matky po rodičovské budou pořád doma s nemocnými dětmi. Starší lidé nestíhají tempo mladého týmu. Člověk bez zkušeností v oboru nám toho moc nepřinese. Lidé těsně po škole k nám půjdou jen načerpat zkušenosti do dalších zaměstnání. Je vám to povědomé? A víte, že kvůli předsudkům pro sebe možná nezískáte ty nejlepší?
celý článek