Ve flexibilitě práce je budoucnost. Jaké jsou naše vyhlídky?

Home office jako běžná součást života, sdílená pracovní místa, flexibilita pracovní doby nebo práce spojená s cestováním. To jsou témata současného světa byznysu, která firmy dnes trápí a zajímají stále více. Tento trend se objevil už před několika lety a ano, pandemie jeho šíření výrazně popohnala. Jak k němu přistoupit tak, abychom udrželi výsledky firmy alespoň tam, kde byly před jeho nástupem? 

Tento článek vyšel v časopise HR Forum.


„Když jsem začínala pracovat, o flexibilitě práce ani nebyla řeč. Pracovala jsem prostě od osmi do pěti, a to bylo dané. Dnes mám v práci ohromnou volnost, ale musím říct, že nikdy dříve jsem nepracovala více,“ říká Lucie Spáčilová, výkonná ředitelka společnosti Performia, v jednom z dílů podcastu O lidech. A já mám pocit, že tohle je zároveň náš problém – problém generace lidí, kteří byli zvyklí mít pevnou pracovní dobu, jasné pracovní místo, a zároveň těch, kteří i tehdy často zůstávali přes čas, protože si to do práce nechodili jen „odkroutit“. Časy se ale mění a my se musíme přizpůsobit.

Tíha padá na vedoucího

Jak pracovat s dnešními změnami v tolika oblastech pracovního života? Jak mám jako šéf rozeznat, že jsou lidé vytížení tak akorát, když je nemám pod každodenním dohledem? Co jim dovolit a co už je za hranicí? Jak mám poznat, koho kontrolovat každou hodinu, a koho naopak nechat celý týden být? 

„Myslím, že tím, jak si lidé stále více zvykají na práci na dálku a práci online a získávají v ní stále více zkušeností, naučí se i manažeři to, jak lidi vést. To nejdůležitější bude v tomto ohledu schopnost vést lidi podle toho, co firmě přinášejí, podle jejich produkce,“ odpovídá Mårten Runow, mezinárodně uznávaný expert na budování produktivních týmů a zakladatel společnosti Performia International.

Syndrom vyhoření

„Lidi, které mám v týmu, jsou naučení pracovat pro výsledek, nejen pro zaplňování pracovní doby. Takže pro vedení na dálku mi stačí trochu více komunikace a zájmu o to, jak se jim daří a na čem zrovna pracují,“ doplňuje Spáčilová. A to je to zásadní, co bychom nikdy neměli přehlédnout, mluvíme-li o jakékoli flexibilitě na poli práce. Pokud máme v týmu lidi, kteří jsou zaměření na výsledky a cíle, které jim samozřejmě jejich vedoucí pomáhají stanovit, je otázku časové, místní či jiné volnosti ve všech ohledech mnohem snazší zodpovědět. 


Flexibilita práce byla také tématem jednoho z naších dílů podcastu O lidech s Lucií Spáčilovou
Poslechnout si ho můžete například u nás na webu. 


Flexibilita jako benefit? Ne vždy!

Možnost pracovat z domova nebo třeba z pláže na Kanárských ostrovech, uzpůsobit si pracovní dobu nebo dokonce počet hodin, které odpracuji, a takzvaná hybrid office, ve které nikdo nemá své pevné pracovní místo – to všechno se jeví jako skvělé benefity moderní doby. Co když ale v týmu máme, a jsem si jistá, že určitě téměř všichni máme, lidi, kteří nemají tak rádi změny nebo doma nemají prostor ani možnost se na práci plně soustředit? V takovém případě se benefit pro jedny stává noční můrou pro druhé, produktivita některých členů týmu klesá a frustrace ze změn naopak stoupá. 

I když z tohoto jasně vyplývá, že je třeba k lidem přistupovat individuálně, kdo z nás měl prostor se svých lidí zeptat, co jim vyhovuje a jak je v jejich práci v tomto ohledu co nejvíce podpořit? Pokud jste to udělali, patříte jistě mezi ty, kterým výhled do budoucnosti nejspíš vykouzlí úsměv na tváři. Smekám.

Zázračný benzín do motoru firmy

Světoví experti na HR zaznamenali v roce 2021 nárůst počtu firem, které motivují své zaměstnance účelem společnosti, tedy tím, proč firma samotná vznikla a proč vlastně existuje. Rozhodnutí, komunikace i chování na všech úrovních a u všech zaměstnanců je podle těchto expertů neustále napojeno na firemní účel. „To je něco, co na našich seminářích předáváme firmám už spoustu let a já jsem ráda, že k tomu postupně firmy stále více směřují. Účelem vedení produktivní lidé jsou, ať už chcete, či nechcete, základem úspěšné firmy,“ komentuje Lucie Spáčilová.

Flexibilita se mění z místa na čas

„Zatímco nechat zaměstnance pracovat z domova se za poslední rok stalo běžnou záležitostí, další vlna flexibility bude dávat zaměstnancům volnost v tom, „kdy“ pracují,“ komentuje jeden z trendů, které podle něj otřesou světem HR, Jen Colletta z amerického serveru HR Executive. Podle něj v budoucnu nebudou mít někteří zaměstnanci pevnou pracovní dobu ani dané množství hodin, které musí v práci strávit. Sledovat se opět bude pouze jejich produkce, výsledky, které za ním budou vidět. K tomu se dá říci snad jen: „Lenoši, třeste se.“


Našli jste v tomto článku užitečnou radu?  Nechte se pravidelně inspirovat Tipy a Triky


Už zase ten work-life balance

Není možné si nevšimnout, že současná mladší generace opravdu často mluví o work-life balance. Já si ale jako vedoucí někdy říkám: „To je skvělé, že řešíš, jak mít skvělou kariéru, ale zároveň mít dostatek času na své koníčky a na sebe. K tomu ale asi budeš nejdřív potřebovat ukázat, že umíš, zamakat, protože ta kariéra se sama od sebe nevybuduje.“ Také vás to už párkrát napadlo, ale báli jste se to vyslovit? Možná je to nefér a trochu drsně řečeno, ale když něčeho chcete dosáhnout, musíte se do toho opřít. Neříkají tohle snad všechny seberozvojové knihy?

„Vyžadujme, trénujme a odměňujme vytrvalost, trpělivost a soustředěnost zaměstnanců místo toho, abychom sami sebe přizpůsobili tomu, co nějaká generace pokládá za pohodlné. Když je člověk šikovný a vytrvalý, podaří se mu to samotnému dobře vyvážit,“ komentuje Lucie Spáčilová a dodává: „Extrémně volné pracovní prostředí, náplň a třeba jen částečné vytížení může fungovat jen někde a jen s někým. Například pět částečných úvazků u pěti neproduktivních lidí nám stále vyprodukuje nulu. Na druhé straně, pokud máte jistotu, že konkrétní osoba je stabilně výkonná a její vztah s firmou je excelentní, není problém přizpůsobit jí pracovní prostředí i dobu. Dle mého názoru je potřebné udržet a podporovat v první řadě základy zdravého rozumu.“ Přeji vám, ať toho zdravého rozumu máte vždy dostatek i v době, kdy se tolik věcí okolo mění.

Text: Barbora Hartmannová, freepik.com

Chcete vědět, jak vytvořit skvělý tým a jak ho udržet v produkci nejen v době home officu?

Přijďte na klíčový seminář "Jak vytvořit a udržet skvělý tým".


O autorovi článku

Barbora Hartmannová

Bára je kreativec v pravém slova smyslu a s nadšením se vrhá do nových nápadů. Zároveň má skvělý "marketingový čuch" na to, co nejvíce funguje, a schopnost to držet a nepustit. Jako někdo, kdo nese PR firmy, je absolutně na svém místě, protože Báru není možné nemít rád. Připravuje třeba časopis Dobrodružství personalistiky nebo články pro média a pravidelně vás seznamuje s tím, co je u nás nového.

Kvalita interní komunikace ovlivňuje váš celkový úspěch, shodují se tři různé skupiny


Podíváme na to, jak může interní komunikace fungovat v komunitě, jaké to je v terénu daleko od centrály a až příliš blízko kritickým situacím a v čem tkví záludnosti komunikace mezi pobočkami po celém světě. Abyste se nám v tom neztratili, celé to uzavřeme jednou věcí, kterou bychom v každém z případů měli udělat jako první.

celý článek

JANA JIŘINCOVÁ: Interní komunikace pomáhá, aby lidé ve firmě šli stejným směrem


Představte si firmu, která sídlí v malé vesnici v západních Čechách. Firmu, která vznikla ve stodole a dnes má již tři provozovny. Firmu, která za poslední tři roky vyrostla z 200 zaměstnanců na bezmála 400. Firmu, která je plná pracovitých lidí zaměřených na výsledek. Taková firma vážně existuje. Jmenuje se KLAUS Timber a.s. a v čele jejího personálního oddělení stojí již od roku 2013 Jana Jiřincová.

celý článek

Hledání práce je peklo, říká nemálo uchazečů


Tentokrát jsme se podívali na předsudky v náboru z pohledu uchazečů, kteří se s nimi potkali na vlastní kůži. Naším cílem není jen předložit vám jejich špatné zkušenosti, ale spíše vám ukázat, že předsudky jsou v náboru pořád ještě až příliš „doma“ a že to pro vás může v určitém ohledu být výhoda.

celý článek

MÅRTEN RUNOW: Když někoho najímáte, ujistěte se, že to pomůže prosperitě firmy


Koncept PPM vznikl pod taktovkou dvou specialistů na lidi. Jedním spolutvůrcem pojmu PPM je Lucie Spáčilová. Druhým je pak Mårten Runow, mezinárodně uznávaný expert na budování produktivních týmů a zakladatel společnosti Performia International. Pojďme se podívat, co o PPM říká on.

celý článek