Není pochyb, že personální inzerce je dnes jedním z nejdiskutovanějších témat, když se řeší úspěšnost náboru. Protože když není z koho vybírat, je opravdu těžké uspět. A nejde ani tak o kvantitu, ale hlavně kvalitu kandidátů. Do diskuze pak vstupuje marketing, grafik a další specialisté ve snaze vyřešit tento pro firmu klíčový problém. Je tu ale jedna zásadní věc, která nám při tvoření inzerce uniká.

Tento článek vyšel ve 31. díle časopisu DOBRODRUŽSTVÍ PERSONALISTIKY


Pozoruji, že i když se mnohé firmy snaží zaujmout, nezapadnout a oslovit kandidáty, jejich problém přetrvává. Dovolím si tvrdit, že jsem přišla na to, v čem tkví opravdová úspěšnost personální inzerce. Nejde o pár chytrých tipů, co přesně v inzerátu uvést, jaký font písma nebo obrázek použít. Je to mnohem základnější, ale také mnohem hlubší, než by se mohlo zdát.

Zbavte se předsudků, najděte sebedůvěru

Není to tak dlouho, co jsem pomáhala dvěma skvělým mužům s inzercí. Jeden z nich byl majitel firmy a ten druhý schopný obchodník. Právě hledali obchodníka do Prahy a pro mě bylo velmi zajímavé klást otázky a poslouchat jejich odpovědi. Bylo pozoruhodné, jak často byly jejich odpovědi ovlivněny předchozími zkušenostmi, domněnkami nebo tím, co slyší (čtou) kolem sebe. Například byli přesvědčeni, že každý obchodník v Praze bude chtít automaticky auto. Nebo že jako firma nemají co nabídnout, a tak budou muset vzít i průměrného člověka za plat větší, než si vlastně můžou dovolit. Postupně, když jsme společně odmetli všechny pochyby a negativní sebehodnocení, zůstalo jen nefalšované a opravdové nadšení z firmy, z produktů, které klientům nabízí, a příležitost, kterou právě dávají někomu opravdu šikovnému.

A mohli jsme začít tvořit inzerát. Doopravdy až v tu chvíli to mělo smysl. Cokoli před tím byla jen slátanina obvyklých populárních obratů, které by snad mohly oslovit kohokoli – promyšlené odrážky, které prostě nesmí chybět, abychom konkurovali ostatním, a všechny líbivé benefity, které nás jako zaměstnavatele udrží ve hře. Velké špatné!

Když spolu tito dva parťáci začali doopravdy tvořit inzerát, byli spíše jako dva kluci, kteří vymýšlí tu nejlepší hru na světě a už se nemůžou dočkat, až ji začnou hrát. Padaly z nich takové perly, že jsme to nestíhali zapisovat. Úplně automaticky se k tomu přidávalo grafické ztvárnění a nápady, kam a jak by se to dalo umístit, aby to mělo největší smysl a efekt. Rázem to vypadalo, že nic není nemožné a hranice neexistují.

Takové zkušenosti mi potvrzují, že právě tato opravdovost je tou nejlepší strategií při tvorbě inzerce. Pojďme si to spolu trochu rozebrat.

1. Determinace: Sebeurčená firma

Determinace je ve svém významu určování, vymezování a postup od pojmů obecných k pojmům méně obecným. Sebeurčení je svobodné rozhodnutí o vlastním osudu.

Determinovaná, sebeurčená firma je vlastně specifické definování a odpověď na otázku „Kdo jsme?“. Je to však hlubší verze odpovědi. Nejde jen o faktický popis toho, čím se firma zabývá nebo kdy vznikla. Je to skutečný záměr těch, kteří firmu budují, popsaný tak, aby ji takto mohl vidět někdo další.

Díky tomu mohou být dvě firmy, na první pohled stejné, vnímány jako zcela odlišné. Není to nic menšího než to, o co se tu snažíme, za čím jdeme a jakou cestu jsme si zvolili. Bez příkras a bez podceňování.

A pozor! Nejedná se o claim (marketingový slogan). Vyhněte se kopírování úspěšných inzerátů, z praxe víme, že to nefunguje. Inspirace je určitě fajn, ale to, co doopravdy funguje, je originál. Originální firma neznamená dokonalá firma a neznamená to ani to, že se bude líbit všem. Ale rozhodně by měla oslovit nějakou specifickou skupinu lidí, která v tom najde kus sebe.

„Originální firma neznamená dokonalá firma a neznamená to ani to, že se bude líbit všem.“
Lucie Spáčilová

2. Opravdová práce

Z principu věci předpokládám, že prostřednictvím inzerátu hledáme takové lidi, kteří budou opravdu pracovat. Kdo se podle vás přihlásí, když bude inzerát plný benefitů, výhod a odměny za samotnou účast v zaměstnání? Někdo, kdo hledá právě toto. Pokud nám nejde jen o obsazení pozice, ale o opravdovou pomoc, kterou má nový pracovník firmě přinést, pak potřebujete někoho jiného. Dejte najevo, že hledáte ty, kteří vám jsou v první řadě připraveni pomoct, a ne ty, kterým jste připraveni pomáhat zaplatit jejich účty. Pomáhat je určitě dobré, ale pomoc a podporu si zaslouží zejména ti, kdo už sami hodně pomáhají. To je součást hry s názvem podnikání, kterou tu spolu hrajeme. Já pomůžu zákazníkovi a on pomůže mně. Když mu nepomůžu, nebude mi pomáhat ani on. Nejprve je to však ode mě k němu a až pak od něj zpět ke mně.

Pokud se budete snažit přilákat kandidáty na snadnou práci, skvělé odměny a přátelský kolektiv, brzy budete mít firmu plnou těch, kteří neposkytují největší pomoc, ale kteří jsou nejlepšími vyhledavači pomoci od druhých. A to bude hodně neveselé. Práce je hra, stejně jako život. A stejně jako v životě, i ve hře narazíte vždy na nějaké bariéry, prostě tu jsou. A ve hře i v životě máme vždy k dispozici nějaké schopnosti a zdroje, které nám umožňují bariéry překonávat. Ideální poměr je 50% šance prohrát na 50% šanci zvítězit. Inzerátem předkládáte tuto specifickou hru před mnoho lidí. Pro jedny bude šílená a pro jiné ta pravá.

Až čtyři z pěti kandidátů, kteří reagují na náš inzerát, potvrzují, že nás sledují dlouhodobě. Takže je velmi chytré stavět se k inzerci systematicky, být vytrvalý a celistvý.

3. Celistvost a vytrvalost

Spoléhat se na jediné znění inzerátu je naivní. Není možné „vystřihnout“ skvělý inzerát a ve zbytku komunikace a způsobu, jak firma funguje, mít zcela jiný nebo i neurčitý postoj. Navíc je potřeba nezapomínat na to, že neoslovujete vždy jen ty kandidáty, kteří si práci hledají aktivně. Vším, čím se jako firma prezentujete, včetně přístupu k zákazníkům a zaměstnancům, aktivit na sociálních sítích, prohlášení, reklam, přístupu k reklamacím a podobně, nějak působíte. Není novinkou, že lidé potřebují dostat nejméně čtyři specifické podněty, aby provedli akci. I v Performii máme tu zkušenost. Až čtyři z pěti kandidátů, kteří reagují na náš inzerát, potvrzují, že nás sledují dlouhodobě. Někteří i roky. Takže je velmi chytré stavět se k inzerci systematicky, být vytrvalý a celistvý.

Hledejte ty, kdo chtějí pomáhat právě vám

Podpořte to dalšími rozhovory, videy, příspěvky na sociálních sítích a tak dále. A pokračujte v tom dál a dál. Je možné, že oslovíte i lidi, kteří ještě před půl rokem nespokojeni nebyli, ale teď, když vás poznali, pochopili, že jste to, co doopravdy vždycky hledali. Nemusí jich být stovky, podstatné je, že to jsou lidé, kteří si nehledají jen tak nějakou práci, oni chtějí pomáhat právě vám.

Než se pustíte do tvorby inzerce, vždy se ujistěte, že: 

  • vy sami jste nadšení ze své firmy, jejího účelu a z toho, jaká je;
  • konkrétní pozice bude popsaná jako hra s překážkami i šancemi;
  • to neskončí u jednoho inzerátu, ale budete to vysílat do světa vytrvale

Text: Lucie Spáčilová 

Zdroj fotografií: freepik.com

Chcete zvýšit svou úspěšnost a efektivitu v náboru? 
Začněte klíčovým seminářem"Jak vytvořit a udržet skvělý tým"! 


O autorovi článku

Lucie Spáčilová

Již od založení firmy má na starosti vývoj produktů, kvalitu a celkovou expanzi a životaschopnost společnosti. Práci bere jako hru a Performia je tak trochu její dítě.

MARKÉTA SOUHRADOVÁ: I když jsme korporát, daří se nám neztrácet lidský přístup


Když se řekne „korporát“, nemálo z nás si kromě benefitů a dobrého zápisu do životopisu vybaví i nemožnost věci flexibilně měnit, hromadu procesů a směrnic nebo malý zájem o názory jednotlivce. Ale když se řekne Wienerberger s.r.o., napadne mě téměř přesný opak. Více jsem si o tom všem povídala s country HR manažerkou firmy s více než tisícovkou zaměstnanců Markétou Souhradovou. Jsem zvědavá, co si o korporátech budete po přečtení myslet vy.

celý článek

ALŽBĚTA TRUPAROVÁ: Pocitům při návratu domů z náročné mise se nic nevyrovná


Personální a finanční manažerka Lékařů bez hranic Alžběta Truparová má za sebou devět misí. Působila v různých zemích, od Mexika, Ukrajiny a Iráku až po Súdán nebo Jemen. Samotných lékařů či zdravotnických pozic je v organizaci, která poskytuje zdravotnickou a humanitární pomoc v konfliktních oblastech, po přírodních katastrofách a při epidemiích, asi jen polovina. Bez odborníků v oblasti lidských zdrojů, financí, zásobování a bez dalších technických profesí by se totiž projekty ve více než sedmdesáti zemích světa neobešly.

celý článek

VERONIKA KALLAUSCHOVÁ: Když je někdo produktivní a chce, vše ho naučíme


Představte si firmu plnou techniků. Máte? A teď si představte drobnou mladou holčinu, která rozhoduje o jejich přijetí do firmy, zaškolování a progresu. Jestli se vám to aspoň trochu povedlo, pak máte obrázek společnosti Backbone s.r.o. a její personalistky Veroniky Kallauschové, která je sama živým důkazem toho, že zdání klame a předsudky je lepší raději hodit do koše.

celý článek

Ztracená generace nebo skrytý potenciál? Co s dětmi, které se nedostaly na střední


Nadcházející generace, která právě skončila základní školu, se ocitá v obtížné situaci. Mnoho z nich se totiž z důvodu nedostatku kapacit nedostalo na střední školy s maturitou, což jim odepře možnost získat tradiční vysokoškolské vzdělání. Na trhu práce se tak v budoucnu objeví značné množství mladých lidí, kteří nebudou disponovat vysokoškolskými tituly. Tento vývoj vyvolává otázku: Není na čase změnit náš pohled na důležitost dosaženého vzdělání?

celý článek