Performia v médiích

Píšeme své články, točíme podcast a vydáváme svůj vlastní časopis, ale články pravidelně píšeme i pro některá média a k některým tématům se pro média také vyjadřujeme. To vše najdete tady.

Jak v lidech vzbudit chuť se rozvíjet

1.2024

Máte ambice svou firmu rozvíjet? Pak vám je asi jasné, že bez toho, aby se rozvíjeli také lidé uvnitř ní, to nepůjde. Rozvoj je přirozený, pokud vychází z nějaké potřeby – to je v nás tak nějak odjakživa. Nezřídka se ale stává, že je ve firmě potřebný intenzivnější či rychlejší rozvoj jednotlivců nebo konkrétní skupiny. Když vám jde váš člověk naproti, a dokonce se na svůj posun těší, je to snadné, pokud se ale brání, nemáte velkou šanci.

Rozhovor vyšel v časopise HR Forum.


Žádný benefit nenahradí kvalitní pracovní prostředí

5.12.2023 S výkonnou ředitelkou společnosti Performia Lucií Spáčilovou jsme hovořili o možnostech uplatnění absolventů na trhu práce, o současných HR trendech i o tom, jak správně motivovat zaměstnance.

Článek vyšwl na webu info-lifestyle.cz


Whistleblowing: Malé firmy čekají nové povinnosti, velká očekávání nemají

14.11.2023 Zatímco pro velké podniky platí zákonná ochrana oznamovatelů protiprávního chování již od srpna, malé a střední firmy se na povinnosti vyplývající z nového zákona mají čas připravit až do poloviny prosince.

Článek vyšel na webu bussinesinfo.cz


Mladá generace. Je to s ní opravdu tak marné?

9. 11. 2023 „My ještě byli zvyklí makat, to už dnešní mladí mají jinak,“ konstatuje majitel výrobní firmy z Plzeňska. Má pravdu? Proč se říká, že jsou dnešní mladí málo psychicky odolní a jak to souvisí s výchovou? A existuje něco, co by se od nich starší ročníky naopak mohly naučit?

Článek vyšel v časopise Trade news.


Vyhodit, nebo zkoušet změnit? Flákači potřebují častý feedback, někdy ale ani to nefunguje

2. 10. 2023 Flákači. Jsou všude. A citelně zpomalují globální ekonomiku. Například minulý rok přišel svět kvůli lidem s „volnějším“ přístupem k práci o 8,8 bilionu dolarů, odhaduje americká agentura Gallup. Ačkoli se podle ní celková angažovanost zaměstnanců v poslední dekádě zvedá, covidová pandemie tento růst na chvíli zarazila. Zapálenost pracovníků přitom rozhoduje o úspěšnosti firmy. Jak přinutit pracovat i ty, kteří se zapojit nechtějí nebo svůj zápal ztratili?

Článek vyšel na webu hn.cz


Mzdy rostou, IT ale narazilo na svůj strop. Firmy budou s náborem opatrné

12.9.2023 Pracovní trh zůstává přehřátý. Chybějí potřební kandidáti, jinak by podle šéfa společnosti Grafton Recruitment Martina Mala neprobíhal takový tlak na zvyšování mezd a války mezi jednotlivými zaměstnavateli o zaměstnance. Nabírat chce proto podle personální agentury ManpowerGroup v posledním čtvrtletí až třetina firem, jenže pětina plánuje propouštět. Vyhlídky firem se tak zhoršily. Hlad po lidech ale přetrvává v oboru IT, mzdy už však dosáhly svého maxima a nerostou.

Článek vyšel na webu E15.


„Životopis hraje svou roli, ale neměl by být hlavním kritériem výběru kandidáta,“ říká v podcastu Lucie Spáčilová, Performia

8.9.2023 Podcast s Lucií Spáčilovou, výkonnou ředitelkou Performia CZ a Tomášem Pospíchalem, projektovým ředitelem IVITERA, a.s. V podcastu pro portál HR News mluvili například o tom, že benefity by měly sloužit jako motivace pro výkonné zaměstnance a nikoli pro všechny obecně. Rovněž upozornila na to, že i když životopis má svůj význam v procesu náboru, neměl by být rozhodujícím faktorem při výběru kandidátů. Namísto toho by personalisté měli klást důraz na minulé úspěchy, schopnost řešit problémy, touhu po neustálém rozvoji a vlastní vizi.


Jako cool firma můžete lákat upíry. Odhalte je už při náboru

24. 08. 2023 Jak se psaní pracovních nabídek liší pro jednotlivé pozice a jak odhalit uchazeče, který chce z vaší firmy pouze sát a na oplátku nic nepřinášet? Poslechněte si v novém díle CZECH PROMOTION podcastu s výkonnou ředitelkou Performia Lucií Spáčilovou.


Tahouni, vykonavači a potížisté, aneb jak se měří pracovní výkon

23.6.2023 Lidé jsou různí, stejně tak i jejich přístup k práci. Méně výkonných pracovníků může být až pětina. Vůbec nejhorší jsou však potížisté. Mnohé z toho lze ale odhalit už při pracovních pohovorech. Jak na to firmy jdou? A jak následně vyhodnocují produktivitu zaměstnanců v praxi?

Článek vyšel na iDNES.cz


Unavení zaměstnanci. Opravdu potřebují dovolenou?

21.6.2023 „Potřebuju dovolenou!“ To je věta, kterou jste nejspíš nejednou slyšeli od svých kolegů či sami od sebe. Jste si ale vždy v takových chvílích jistí, že dovolená a odpočinek je řešením? Jaké jsou tři příčiny mentální únavy z práce a jak je rozeznat, abyste sebe nebo kolegy uměli opět nastartovat?

Článek vyšel v časopise HR NEWS.


Pomůže nám umělá inteligence více porozumět lidem?

14.6.2023 Vstoupili jsme do nové doby, kdy je umělá inteligence (AI – z angl. artificial intelligence) stále častěji považována za mocný nástroj, který nám může usnadnit práci. Včetně té manažerské. Při bližším zkoumání se však ukazuje, že AI má svá omezení zejména v oblasti porozumění lidským emocím, reakcím a jejich potenciálu. Pojďme se podívat na to, v čem nás umělá inteligence nemůže nahradit i kde nám může pomoci.

Článek vyšel v časopise Trade news.


Lucie Spáčilová: Lidé na pohovorech nosí sociální masku, realita je pak často jiná

10. 5. 2023 Jak velkým tématem je produktivita lidí? Jak produktivitu ovlivnila doba covidová? Jak by měli majitelé firem kontrolovat lidi na home office? Jak poznat dobrého člověka, který se hodí pro danou společnost? Je dobré u pohovoru dávat na první dojem? Lucie Spáčilová už téměř 20 let působí jako výkonná ředitelka společnosti Performia v České republice. Performia je známá tím, že klade důraz na produktivitu zaměstnanců a má kompletní know-how k tomu, jak dopředu odhalit produktivní uchazeče s potenciálem. Od podobně zaměřených firem se liší v tom, že své know-how se svými klienty sdílí a do personalistiky se snaží vnášet hlavně jednoduchost a funkčnost. Performia působí ve 30 zemích světa a česká pobočka aktuálně aktivně pracuje s více než 600 firem.


Jak řešit špatné vztahy na pracovišti? Nejprve musí prozřít vedení firmy, říká Lucie Spáčilová

18.4.2023 „Problémy se špatnými vztahy na pracovišti řešíme z několika úhlů pohledu. To, že si někdo s ostatními nesedne nebo je něčím jiný, nemusí vždy znamenat pro firmu pohromu. To nebývá ten nejzásadnější problém. Ten začíná ve chvíli, kdy daný člověk reálně škodí. Dělá aktivity nebo věci, které ostatním překáží a dávají je do nepohody,“ říká výkonná ředitelka a trenérka seminářů Lucie Spáčilová z firmy Performia. 

Rozhovor by pořízen pro Radio Zet.


Jak přežít krizi? Starat se o lidi a budovat jméno, ukazují příběhy firem

15.4.2023 „Podobně jako v roce 2008 a 2009 i tato doba prověřuje firmy v oblasti reálné odolnosti vůči tlaku. Dozajista existují firmy, které sázely na rychlý ekonomický růst, nabíraly, místo aby vybíraly svůj personál, platily lidi za neefektivní práci a tolerovaly pokulhávající organizaci. Takové mohou mít dnes značný problém,“ říká Lucie Spáčilová, výkonná ředitelka personální společnosti Performia.

Článek vyšel na seznamzpravy.cz. 


Je výkonný, ale na zabití. Co s ním?

28.3.2023 Když se pouštíme do posuzování jakéhokoli zaměstnance, tím nejzásadnějším parametrem by vždy měl být jeho reálný přínos. To, co ho definitivně nominuje na člena týmu, je právě jeho schopnost efektivně přispívat konkrétními výsledky. Výkonnost je tedy základ, rozhodně to ale nestačí. Protože, co když je výkonný, ale na zabití?

Článek vyšel v časopise HR NEWS.


HANA SLAČÁLKOVÁ V BUSINESS TALK - NÁBOR VE VÝROBNÍCH FIRMÁCH

25. 1. 2023Je dnes už konečně snadné najít lidi do výroby, do výrobních firem? Nebo právě naopak, je to stále náročné - najít, oslovit, zaujmout a přitáhnout vhodné operátory výroby, mistry nebo jiné technické pozice? Jak se odlišit, zaujmout a jak do toho více využívat sociální sítě?

"Dost často se setkávám s tím, že mi personalisté říkají „My nejsme dost dobrá firma… máme jen 4 týdny dovolené“, říká v našem dnešním HR rozhovoru Hana Slačálková z Performia. 


(Nejen) Švédsko včera, dnes a zítra

23. 2. 2023 Říká se, že Švédsko před deseti či dvaceti lety není dnešní Švédsko. Proběhlo mnoho změn, ale to platí i pro západní společnost jako celek. Upřímně řečeno, nejsem z těch změn moc nadšený, ale na každé z nich se dá najít něco pozitivního, s čím jako společnost můžeme dále pracovat.

Článek vyšel v časopise Trade news.


Abyste se na hodnoticím pohovoru necítili jako u zubaře

13. 12. 2022 Až polovina manažerů se prý cítí nepohodlně, když přijde na výroční rozhovory s podřízenými. Proč tomu tak je? Velmi často hlavně proto, že vlastně nevědí, jak se na takovou akci připravit. Mají pocit, že musí daný čas vyplnit svým vlastním ústním hodnocením. A protože nikdo neočekává, že to bude schůzka na pět minut, dojem z ní se nezřídka rovná pocitu při návštěvě zubaře. Pojďme na to s troškou nadhledu.

Článek vyšel v časopise Trade news.


Zásadní faktor, na který se při výběru lidí zapomíná


15.12.2022 Možná znáte tu situaci, kdy nějaký váš kolega v práci končí nebo rozšiřujete tým a je třeba rozjet výběrové řízení. Vydáte inzerát nebo rozhodíte sítě mezi známými a začnou se ozývat uchazeči. Přichází první životopisy (někdy i s motivačními dopisy) a vy přemýšlíte, koho si pozvete na pohovor. Pokud si už tady nejste jisti, nebo se neumíte rozhodnout, koho nakonec přijmout, rozhodně čtěte dál.

Vyšlo na webu Anabix CRM


ONBOARDING: Největší chyby, které v něm české firmy dělají

5.12.2022 Na jakou důležitou ingredienci české firmy nejčastěji při nástupu nových lidí do firmy zapomínají? Jak můžeme kvůli špatnému zaškolování ztratit nováčka ještě ve zkušební době? A kdo má vlastně nést zodpovědnost za správné „nalodění“ nových kolegů na firemní palubu? Možná stačí jen pár pravidel a rázem bude váš onboarding mnohem úspěšnější.

Článek vyšel v časopise HR NEWS.


Chce zvýšit plat? Pak máte šanci zvýšit jeho zodpovědnost

6. 11. 2022 Vysoké ceny, mediální masáž a nejistá budoucnost způsobují, že jsou lidé pod tlakem. Uvědomují si, že budou potřebovat zvýšit své příjmy, aby si udrželi stávající životní úroveň. Často si však zároveň neuvědomují svoji aktivní roli v řešení tohoto problému a přenášejí ho nejčastěji na stát a zaměstnavatele.

Článek vyšel v časopise Trade news.


Rozmazlili jsme zaměstnance. Jak to vrátit zpět?

13.10.2022 Situace na trhu práce stále bojuje s nedostatkem kvalitních kandidátů. Firmy se přetahují o zaměstnance a navzájem se přeplácí. Neustále obohacují kafeterie o nejmodernější benefity, a novým lidem nabízí vyšší mzdu než těm, kteří pro ně pracují již řadu let. Někteří zaměstnavatelé se dokonce stali rukojmími svých vlastních lidí a tolerují něco, co by dříve bylo nemyslitelné. Akceptují to, že se někdo odmítá vrátit z home officu do kanceláře. Nebo nevyhodí pracovníka, který bez omluvy nepřišel na směnu, protože nemají náhradu. Otázkou je, jak z toho ven?

Článek vyšel v časopise HR NEWS.


Mårten Runow: Chceme v HR věci zjednodušovat

24.9.2022 Co si pod tím představit? „Návrat k úplným základům, což může být položení těchto otázek: Umíte dělat dobře svou práci? Je na vás spoleh? Jste produktivní? Pokud ano, jste náš člověk,“ odpovídá Mårten Runow, zakladatel a majitel mezinárodní společnosti Performia, která už řadu let poskytuje firmám recept na to, jak mít v týmech jen produktivní lidi.

Článek vyšel v časopise Trade news.


Nábor podle životopisu patří do minulého století

27.7.2022 Životopis neodmyslitelně patří k náborovému procesu. Je to obvykle něco, co držíme v ruce, když se rozhodujeme o pozvání uchazeče k pohovoru. Otázkou ale zůstává, zda hodnocení potenciálu lidí podle tohoto zdroje je opravdu funkční a má stále své místo ve 21. století. Z mé zkušenosti si troufám tvrdit, že už do dnešní doby nepatří.

Článek vyšel v časopise HR NEWS.


Jairo Pinilla Gutiérrez: Největším rizikem v Kolumbii je, že když ji zažijete na vlastní kůži, nebude se vám třeba chtít vracet do Evropy

19.6.2022 Shodou okolností žil zakladatel a majitel kolumbijské a dnes už i chilské pobočky Performia Jairo Pinilla Gutiérrez, rodák z Bucaramangy, téměř dvacet let na Slovensku a Evropu dobře zná. V čem se podle něj život Jihoameričanů a Evropanů nejvíc liší? „Na rozdíl od vás si ho umíme mnohem víc užívat,“ usmál se – a tak začalo naše povídání.

Článek vyšel v časopise Trade news.


Novodobý HR manažer by se měl zaměřit na produktivitu personálu

6.2022 Myslím, že role HR manažera by měla být mnohem více zaměřena na vyšší efektivitu a produktivitu lidí a s tím spojenou vyšší ziskovost celé firmy, protože to je to zásadní pro to, aby firma prosperovala a mohla si dovolit investovat do věcí, které zase zpět potěší zaměstnance a vytvoří v týmu skvělou atmosféru. A to se, doufám, že nejen my, snažíme ve firmách měnit.

Rozhovor vyšel v časopise HR Forum.


Rodičovská není brzda, když nechcete a naši hosté ví, jak na to


2.5.2022 Lucie Spáčilová má dlouholeté zkušenosti z oblasti personalistiky, vedení lidí a hodnocení zaměstnanců. Zároveň je i maminka dvou dětí. Od roku 2003 vede v České republice společnost Performia, spol. s r.o. a k tomu trénuje odborné semináře a přednáší na téma výběr, motivace a hodnocení zaměstnanců. Jejím cílem je vnést do oblasti náboru zdravý rozum a jednoduchost a mimo jiné způsobit, že žádné předsudky nebo špatné hodnocení nezabrání šikovným lidem pracovat tam, kde chtějí. Jejím mottem je: „Nečekejte, co vám přinese budoucnost, vytvořte ji.“


Gareth Jekel: Jsem Australan, v Austrálii žiju a podnikám

Ale myslím, že v Česku bych jednou mohl být doma

24.4.2022 Mít ideály spojené s podnikáním je skoro nutnost. Když ale přijde nevyhnutelná fáze určitého zklamání, je důležité vědět, jak ji zvládnout. V tomto období Gareth Jekel, ředitel dvou naprosto odlišných australských společností, objevil zásadní věc. Pochopil, že je třeba dobře znát potenciál svých týmů a poznat, kdo je tím, kdo mu opravdu pomůže. Jak vidí svět australského byznysu a jak se v posledních letech tento prostor změnil?

Článek vyšel v časopise Trade news.


Jak si udržet startupový entuziasmus?

19.4.2022 Když se řekne start-up, nejspíš si představíte jednoho nebo pár nadšenců, kteří věří nějaké myšlence a snaží se ji uvést do života. Velkým hnacím motorem bývá to, že vidí, jak jejich nápad může potenciálním klientům v určitém ohledu pomoct, pobavit je nebo jim jiným způsobem zpříjemnit život. Díky této motivaci zdolávají první nemalé překážky spojené se začátky podnikání. V mnoha případech se ale tohle nadšení pro věc poté, co firma vyroste, úplně vytratí. Vypozorovali jsme dva hlavní důvody, proč se to děje.

Článek vyšel v časopise Trade news.


Lucie Spáčilová byla hostem v podcastu Myšlením na vrchol 

9.3.2022 „Běžnou praxí ve firmách bývá, že se někdo stane manažerem nebo lídrem týmu, protože byl nejlepší v tom, co dělal. Někdo byl například nejlepší servisní technik nebo skladník a za odměnu byl povýšen. Manažerské dovednosti těchto pracovníků bývají potom často postaveny jen na nějakém selském rozumu nebo firemních procesech. Firmy už dnes ale vědí, že to nestačí a že je potřeba své nejlepší lidi dále vzdělávat,” zmiňuje v dnešním rozhovoru pro podcast Myšlením na Vrchol Lucie Spáčilová, výkonná ředitelka společnosti Performia.


Mladá generace nechce pracovat. Mýtus nebo realita?

8.3.2022 „Mladí nechtěj´ makat!“ slyšela jsem za svou osmiletou kariéru trenéra seminářů na téma výběr a hodnocení zaměstnanců už mnohokrát. Když zazní tahle věta, většinou se začnou přidávat ostatní účastníci a tak trochu si zanadávají na tu současnou mladou generaci. Vážně je to s mladými tak marné?

Článek vyšel v časopise HR NEWS.


Ve flexibilitě práce je budoucnost. Jaké jsou naše vyhlídky?

2.2022 Home office jako běžná součást života, sdílená pracovní místa, flexibilita pracovní doby nebo práce spojená s cestováním. To jsou témata současného světa byznysu, která firmy dnes trápí a zajímají stále více. Tento trend se objevil už před několika lety a ano, pandemie jeho šíření výrazně popohnala. Jak k němu přistoupit tak, abychom udrželi výsledky firmy alespoň tam, kde byly před jeho nástupem?

Rozhovor vyšel v časopise HR Forum.


Pandemie přinesla do našich zemí víc solidarity, shodují se Belgičan a Nizozemky

19.2.2022 Dvě země a tři odborníci na oblast náboru a hodnocení zaměstnanců. Belgičan s africkými kořeny Sénamé Agbossou a dvě kolegyně Nicoline Westerbeek a Bobbie Veen z Nizozemska si s námi povídali o situaci (nejen) na tamním pracovním trhu, ale také o tom, jak svou zemi vnímají a v čem se naše národy třeba odlišují. Všichni vedou místní pobočky společnosti Performia, která je mezinárodním expertem na budování úspěšných týmů.

Článek vyšel v časopise Trade news.


Fotbálek v kanceláři přiláká jenom upíry, lidé chtějí spíš upřímnou komunikaci, říká Spáčilová

1.2.2022 Jak shánět nové zaměstnance v době, kdy na trhu žádní lidé nejsou? Jakou přidanou hodnotu může dnes zaměstnavatel lidem nabídnout? A skončila už móda fotbálků v kancelářích? O tom v dalším díle E15 Castu mluvil Nikita Poljakov s Lucií Spáčilovou, generální ředitelkou společnosti Performia, která se věnuje personalistice a vedení lidí. 

Celý díl podcastu najdete na webu E15.


Jak vytvořit efektivní tým? Vydejte se s kandidáty na výlet do budoucnosti.

12.2021 - Nejhorší je vytvářet tým z kopie jeho šéfa. I to se děje, ale tím se potenciál týmu nijak nezvýší, časem se tým rozpadne. Naštěstí existují postupy a metody, jak se o osobnosti a pracovních kvalitách potenciálního člena týmu dozvědět co nejvíc a zvážit, zda je tento či onen člověk tím, nejvhodnějším kandidátem, který tým posílí. 

Článek vyšel v časopise Retail News.


Co dělat, když „nejsou lidi“?

5.11.2021 -Současná situace na trhu práce není pro zaměstnavatele přívětivá. I když byznys běží, mnoho firem bohužel nedokáže plně splnit své závazky. Částečně je to nedostatkem materiálu a částečně nedostatkem pracovních sil. Očekávané uvolnění pracovního trhu se nekonalo, nezaměstnanost je v mnohých regionech stále na minimu. Co s tím můžeme dělat?

Článek vyšel v časopise Trade news.


Jak zvýšit zodpovědnost vašich lidí?

2.11.2021 - Neznám jediného manažera, který by si nepřál, aby jeho lidé přebírali větší zodpovědnost za svou práci. Je to velké téma v jakékoliv době. Z naší praxe víme, že pokud máte v týmu šikovného a pracovitého jedince, je možné postupem času jeho zodpovědnost zvyšovat. Je to o soustavné práci, která ale nese zajímavé výsledky.

Článek vyšel v časopise HR NEWS.


Václav a Barbora z VASKY: Mladá generace si často neuvědomuje, jak se má dobře

19.10.2021 -Oba už v teenagerovském věku lákal svět podnikání. On založil v osmnácti letech svou vlastní firmu na výrobu bot, která má dnes stamilionový roční obrat. Ona od svých devatenácti vyzkoušela nemálo různých prací a dnes je srdcem Vaškovy firmy. „Kéž bych byla v jejich věku tak uvědomělá jako oni,“ řekla jsem si po rozhovoru s nimi. O koho jde? O Václava Staňka, majitele obuvnické značky Vasky, a Barboru Čápkovou, jeho personalistku.

Rozhovor vyšel půdovně v DOBRODRUŽSTVÍ PERSONALISTIKY  v časopise HR Forum.


Když chcete ty nejlepší hráče, nemůžete hrát druhou ligu

21.9.2021 - Už téměř třicet let se snažím vnášet do oblasti personalistiky zdravý rozum. Výběr zaměstnanců stavíme spolu s pobočkami Performia a klienty po celém světě na předchozích výsledcích spíš než na otázkách, které nikam nevedou. Při vedení lidí pracujeme s jejich potenciálem a ochotou, protože dovednosti je většinou možné se doučit. Jak se ale pozná, že je člověk vybraný podle všech těchto kritérií dostatečně dobrý, aby zvládal tempo týmu, do kterého nastoupil?

Článek vyšel v časopise Trade news.


Firmu může rozvrátit i brigádník. Stačí trochu lží, pomluv a dezinformací

9.9.2021 - Zaměstnanec s antisociálními sklony buduje svůj úspěch na neúspěchu ostatních. Skrytý může být i léta a přežívá hlavně tam, kde se neměří pracovní výkony.

Článek vyšel v časopise Ekonom.


LUCIE SPÁČILOVÁ: Krize otevřela manažerům oči

24.8.2021 - „Věděla jsem vždycky, že chci dělat něco s lidmi a pro lidi. Baví mě pomáhat firmám nabírat správné, nadšené lidi a vytvářet kulturu, v níž se lidé a týmy rozvíjejí, a práce jim dává smysl,“ řekla mi Lucie Spáčilová, ředitelka a zakladatelka společnosti Performia, která se specializuje na oblast personalistiky, vedení lidí a hodnocení zaměstnanců.

Rozhovor vyšel v časopise HR Forum.


Konec tradičního výběru zaměstnanců, budoucnost vyžaduje jiný přístup

17.8.2021 - Tradice jsou v zásadě dobrá věc. Ale jestliže se vše kolem vyvíjí, držet se tradičního může znamenat úplně špatnou cestu. Doba je jiná a také kandidáti se vyvíjejí. A proto už tradiční způsoby výběru zaměstnanců prostě nestačí. Jaká je budoucnost výběru zaměstnanců?

Článek vyšel v časopise HR NEWS


Výchova vlastních zaměstnanců v Čechách

18.6.2021 - Firmy se už dlouho potýkají s nedostatkem kvalifikovaného personálu. Ani krize poslední doby zatím nezajistila očekávaný příliv pracovní síly. Spíš se zde objevuje nová výzva: jak využít potenciál kandidátů, kteří přicházejí ze zcela jiných oborů, a jak mezi nimi poznat ty, kteří zvládnou rekvalifikaci a při nejbližší příležitosti se nevrátí zpět k původnímu zaměření? Na pokusy a omyly nemá mnoho firem dostatek času, peněz ani trpělivosti.

Článek vyšel v časopise Trade news.


Co nám o našich lidech řekla doba home officová?

18.6.2021 - Doba pandemická nám v mnohém otevřela oči. V oblasti výkonnosti a loajality zaměstnanců zažívalo mnoho firem doslova očistec. O to bolestivější procitnutí to bylo, když to přišlo do zcela idylické doby, kdy panoval všeobecný blahobyt. Zaměstnanci si mohli práci vybírat a zaměstnavatelé si často ani nevšimli, že platí za nedokonalou, nedokončenou nebo pomalou práci. Poučili jsme se? A na co bychom si nově měli dát pozor?

Článek vyšel v časopise HR Forum.


Jak si udržet startupový entuziasmus

19.4.2021 - Když se řekne start-up, nejspíš si představíte jednoho nebo pár nadšenců, kteří věří nějaké myšlence a snaží se ji uvést do života. Velkým hnacím motorem bývá to, že vidí, jak jejich nápad může potenciálním klientům v určitém ohledu pomoct, pobavit je nebo jim jiným způsobem zpříjemnit život. Díky této motivaci zdolávají první nemalé překážky spojené se začátky podnikání. V mnoha případech se ale tohle nadšení pro věc poté, co firma vyroste, úplně vytratí. Vypozorovali jsme dva hlavní důvody, proč se to děje.

Článek vyšel v časopise Trade news.


Šéf nemusí být personalistou, expertem na lidi ano

30.3.2021 - V oblasti vzdělávání se docela často setkáváme se zajímavým fenoménem. Ředitelé, majitelé, prostě ti nejvyšší ve firmě, chtějí proškolit a vzdělávat své zaměstnance. Jak sami říkají, personalistce nebo vedoucímu oddělení se školení o tom, jak budovat a udržet tým, bude určitě hodit. Pokud jde ale o ně samotné, často říkají, že nic takového nepotřebují. Je to opravdu tak, že šéf školení nepotřebuje?

Článek vyšel v časopise HR NEWS


Tři nejčastější výzvy spojené s najímáním do týmů liniových manažerů

20.1.2021 - Liniový manažer. Najdete ho někde mezi řadovým zaměstnancem a managementem. Je to odborník v oblasti, kterou má na starosti. Dosazen do své funkce byl většinou proto, že měl výborné výsledky, hlubokou znalost a ochotu převzít více zodpovědnosti, ne snad proto, že by byl odborníkem na vedení lidí.

Článek vyšel v časopise HR Forum.


Štěstí Seveřanů v práci spočívá ve svobodě, respektu a téměř chybějící hierarchii? 

14.12.2020 - V čem se liší severské státy od zbytku Evropy? A proč podle průzkumů jsou právě zaměstnanci severských firem jedni z nejšťastnějších na světě? Nejen o tom jsme si povídali s Mårtenem Runowem ze Švédska, Eva-Maijou Ahokas z Finska a Ivarem Bruvollem z Norska. Co je spojuje? Všichni tři jsou zakladateli a řediteli poboček společnosti Performia International, která již tisícovky šéfů firem po celém světě naučila, jak si vybudovat produktivní a úspěšný tým.

Článek vyšel v časopise Trade news


Přinesl koronavirus do firem přirozený personální audit? 

7.12.2020 - Přirozený personální audit. I tak by se dala nazvat první vlna omezení na jaře z personálního hlediska. Měla jsem úžasnou možnost o tom mluvit s více než 130 šéfy a majiteli firem, se kterými jsem se seznámila na našich offline či online setkáních. Ať už jejich společnost díky omezením měla práce nedostatek, nebo naopak nadbytek, jejich zaměstnanci na to nějak reagovali. Existují 4 různé reakce, které šéfům firem mnohé ukázaly. Jaké to byly?

Článek vyšel v časopise HR Forum.


Kuchař svářečem. Číšník obchodníkem. Absolutní nesmysl, nebo skvělá příležitost? 

3.12.2020 - Hotelová recepční fakturantkou? Kadeřník grafikem? Absolutní nesmysl, nebo realita dneška? Pro mnoho personalistů je to zvláštní doba. Na pozice se jim hlásí nové skupiny uchazečů ze zcela odlišných oborů. Někteří to vítají, protože je to příjemná změna po období, kdy počítali kandidáty na prstech jedné ruky. Pro jiné je to nezajímavá skupina lidí, v nichž nevidí potenciál. Který přístup je ten správný?

Článek vyšel v časopise HR NEWS


Kdy bude správný čas na nábor nováčků? 

24.9.2020 - „Teď není správná doba na hledání nových zaměstnanců, poČkáme, až firmy začnou víc propouštět, a potom začneme hledat.“ „Nevíme, co bude, takže najímat je v tuhle chvíli riskantní.“ Možná vám jsou tyhle věty povědomé, anebo si dokonce říkáte, jestli v souČasné době nábor, tak jak jsme na něj zvyklí, vůbec existuje. Kdy tedy bude správná doba na nábor nových zaměstnanců?

Článek vyšel v časopise Trade News.


Rutinér, milovník změn a vedení firmy. Vražedná kombinace, nebo příběh s dobrým koncem?

1.9.2020 - Sehrané vedení se vzájemným porozuměním i v době krize je úspěšnější nežli nesjednocené vedení, které se dohadovalo už před krizí. To je asi každému nad slunce jasné. Co když máme ale ve vedení dva úspěšné, rozumné manažery, z nichž je ale jeden milovníkem změn a druhý upřednostňuje rutinu a raději nic nemění? 

Článek vyšel v časopise HR Forum. 


Končí doba přehnaných benefitů. Čím budeme motivovat teď?

15.7.2020 - Není to tak dlouho, možná jen několik málo měsíců, kdy většina zaměstnavatelů na každodenní bázi hledala řešení na to, jak si udržet své zaměstnance. Pro motivování k loajalitě svých zaměstnanců používali různé způsoby a nejrůznější benefity byly často klíčovou strategií. Co ale teď, kdy na benefity už možná nebude kde brát?

Článek vyšel v časopise HR NEWS


Nejdražší chyby při reorganizaci firmy

22.6.2020 - Současná situace donutila spoustu firem zamyslet se nad tím, zda lze dělat věci lépe a efektivněji v menším počtu zaměstnanců. Některé jsou třeba donuceny propouštět, aby se udržel chod společnosti. Vždy když přichází čas reorganizace či restrukturalizace, vyvstává otázka: Koho si v týmu nechat?

Článek vyšel v časopise HR Forum. 


Největší chyby v personální strategii, které můžete udělat v kritické době

19.6.2020 - Dnešní doba je velmi zvláštní. Náhlý příchod omezení, na která se nikdo nemohl připravit, i velmi pozvolný návrat do zaběhnutých kolejí zanechal v mnoha lidech i v celé společnosti nejistotu. Teď je čas následovat dobrou strategii, aby se koncem prosince ukázalo, že to nebyl vůbec špatný rok.

Článek vyšel v časopise Trade News.


Na home office byla pohoda. Jak ji přenést na pracoviště?

18.6.2020 - V nouzovém stavu si firmy uvědomily, že práci z domova lze vykonávat i bez utrpení produktivity, pokud jsou správně nastavené podmínky a očekávání.

Článek vyšel na webu podnikatel.cz


Uspěje manažer doby pohodové i v době krizové?

23.4.2020 - Současná doba mi připomíná klasický začátek amerického akčního filmu. Z naprosto standardní rutiny se najednou hlavní hrdinové ocitnou uprostřed katastrofy. A právě v této šílené době se přede všechny postaví někdo, kdo ostatní vede a díky komu je zachráněn celý svět. Nebo alespoň jeho část. Existuje vůbec takový hrdina v našem reálném světě?

Článek vyšel v časopise HR Forum. 


Stanete se hrdinou? 

21.4.2020 - Tématu pandemie je všude plno a není možné se mu vyhnout. Věděli jste ale, že čínský znak pro slovo „krize“ je stejný jako pro „příležitost“? Jaký postoj k celému tomuto období by pro své lidi měl zaujmout jejich šéf či manažer? Udělat to nejlepší pro co nejvíce lidí. A proto vám přinášíme pár tipů z pohledu jedné šéfky, která kromě přednášení o budování týmu
a psaní článků do této rubriky řeší stejné situace jako ostatní vedoucí.

Článek vyšel v časopise Trade News. 


Propouštíte, nebo nabíráte? Otázka je koho

16.4.2020 - Nelze nevidět, že máme před sebou velmi nestandardní situaci na trhu práce. Spousta firem musela omezit či dokonce zastavit svůj provoz, a i když se nám pořád nechce podívat pravdě přímo do očí, je jasné, že některé české firmy čeká propouštění či minimálně reorganizace. 

Článek vyšel v časopise HR News. 


Vzdělávání všem? Možná to není až tak dobrý nápad 

1.4.2020 - Jak je možné, že dva lidé, kteří absolvují stejný seminář, nedosahují stejných výsledků? Je to pouze o jejich inteligenci, nebo v tom hrají svou roli úplně jiné faktory? A proč vzdělávání bez rozdílu může být velmi neefektivní?

Článek vyšel v časopise Firemní vzdělávání. 

Když naloďování nefunguje

20.3.2020 - Určitě to znáte. Máte konečně vybráno a kandidát se vám podpisem pracovní smlouvy dostává do fáze zaškolování (dnes často pojmenovávané jako onboarding – tedy jakési naloďování). Protože nováček si na sebe na začátku ještě úplně nevydělává, snažíte se tuto „dobu zaškolovací“ co nejvíce zkrátit. Postupně ale zjišťujete, že to na nováčka nějak nefunguje. Kde se stala chyba?

Článek vyšel v časopise HR Forum. 


Učme děti rozumět

15.3.2020 - S uznávaným odborníkem na personalistiku a výběr zaměstnanců a zakladatelem mezinárodně úspěšné společnosti Performia Švédem Mårtenem Runowem jsme se setkali u příležitosti konference o vzdělávání mladých lidí v Praze.

Článek vyšel v časopise TECH EDU. 


Pětiměsíční „výběrko“ je pro vás tabu? Tak pozor na výplach žaludku!

10.3.2020 - Výběrové řízení, co trvá 5 měsíců. Noční můra, říkáte? V našem případě je to realita a bude o to podivnější, když vám řeknu, že v oblasti HR se pohybujeme už 16 let a firmy učíme, jak si vytvořit a udržet skvělý, produktivní tým. Podívejte se s námi na detaily tohoto sáhodlouhého „výběrka“ a zjistěte, proč je někdy dobré si počkat, i když včera bylo pozdě.

Článek vyšel v časopise HR News


Jak najít toho pravého "markeťáka"

27.2.2020 - Pokud se „markeťáka“ zeptáte, za co ho šéf platil, odpověď některých vás může šokovat. „Za to, abych utratil marketingový budget, a to se mi vždycky povedlo,“ odpovídá s jistotou. Někteří si totiž myslí, že čím víc peněz z rozpočtu utratí, tím byli úspěšnější. Když se je ale zeptáte na výsledky, už tak sebejistě nemluví. Jak ale najít člověka, který neutratí všechny vaše peníze, ale jeho marketing bude opravdu účinný?

Článek vyšel v časopise Trade News.


Interní nesoulad – spící potenciál?

1.2.2020 - Různé generace, různé kultury, různá pohlaví, různá úroveň vzdělání, specifika různých oborů nebo pozic v rámci firmy a možná ještě další „rozdílnosti“ mohou nejednoho HR manažera nebo ředitele firmy potrápit. Jak to vše skloubit? A jak nebýt zaujatý, nebo naopak příliš benevolentní v náročných situacích?

Článek vyšel v časopise HR Forum. 


Zaměstnanec, kterého nechcete i chcete zároveň

1.1.2020 - Lidé nejsou stroje. To víme. A zaměstnanci bez chyb neexistují. To taky víme. Kde je ale přesně ta hranice, kdy je jasné, že konkrétní zaměstnanec přináší více problémů než hodnotných výsledků a je na čase se s ním rozloučit?

Článek vyšel v časopise v HR Forum.


Tři trendy v oblasti HR v roce 2020

14.12.2019 - Jaké trendy se budou řešit v roce 2020? Není jich málo, pojďme ale vrhnout trochu jiné světlo na ty, o kterých se hodně mluví a mluvit určitě v příštích letech bude. Jsou to work-life balance, engagement a talent management.

Článek vyšel v časopise Trade News


logo Základní a mateřská škola BASIC

Učitelé by měli nadchnout děti pro obor, který studují

5.12.2019 - Budou chtít mileniálové a generace po nich následující ještě pracovat? A jak je získat na svou stranu? Na tyto otázky odpovídala Lucie Spáčilová.

Rozhovor vyšel v časopise TECH EDU. 


Proč někdy i ty nejmodernější motivační nástroje nefungují?

2.12.2019 - Pokud jste jako firma ještě stále nezačali pracovat na konkrétních změnách a inovacích, pravděpodobně jste propásli spoustu dobrých příležitostí. Ve kterých třech oblastech se firmy za poslední roky nejvíce posunuly a proč některé inovace nezafungovaly a nezafungují ani v budoucnu?

Článek vyšel v časopise HR Forum. 


logo Základní a mateřská škola BASIC

Rozhovor s naší kolegyní Negar Riazati

6.11.2019 - Jak je na tom Austrálie z hlediska výběru zaměstnanců? Jaké problémy řeší na pracovním trhu? A v čem jsou nám Australané podobní? Na to odpověděla Negar Riazati, výkonnou ředitelkou společnosti Performia Austrálie.

Rozhovor vyšel v magazínu Trade News.


Proč brand zaměstnavatele českým firmám nefunguje?

6.11.2019 - Snad neexistuje jediná firma, která by nezaznamenala diskusi na téma brand (značka) zaměstnavatele. V současné době je to jedno z hlavních témat. V čem ale může v každé firmě tkvět „brandový kámen úrazu“?

Článek vyšel v časopise HR News. 


logo společnosti Business Success

Rozhovor s ředitelkou české pobočky Performia Lucií Spáčilovou

21.9.2019 -Nízká nezaměstnanost na jednu stranu přinesla víc zájmu o zaměstnance, na druhou stranu s ní přišli do podniků často i nekvalitní jedinci. Co na to říká Lucie Spáčilová, která se se snaží vnášet do oblasti personalistiky zdravý rozum?

Rozhovor vyšel v magazínu Trade News. 


logo Regionální hospodářské komory Brno

Síla týmu

3.9.2019 - V čem doopravdy spočívá síla týmu, co je to teambuilding, jak se pozná dobrý lídr a v čem se firemní tým podobá školní třídě? Na to jsme hledali odpovědi spolu s Mårtenem Runowem, zakladatelem společnosti Performia International, která se právě na budování produktivních týmů zaměřuje.

Článek vyšel v magazínu TECH EDU.


logo Regionální hospodářské komory Brno

Zásadní zdroj energie, bez nějž šéf přichází o lidi i náladu

21.8.2019 - Několik nadšenců před 15 lety založilo firmu. I když byly začátky těžké, vlastně si to užívali. Každý sebemenší úspěch byl doprovázen nadšením. Oslavovali první prostory, první zaměstnance a zakázky. Jak vypadá příběh této firmy dnes?

Článek vyšel v magazínu HR News


Ukázka TECH EDU časopisu

5 obav nováčka, které ho donutí odejít už ve „zkušebce“

30.4.2019 - Spousta českých firem už dnes chápe, že nestačí jen a pouze najít nového pracovníka a podepsat s ním smlouvu. Důležité je i jeho etablování. Nejen proto, aby byl co nejrychleji přínosem, ale aby z firmy neodešel. 

Článek vyšel v magazínu HR News


Ukázka TRADE NEWS

Pravda o work-life balance. Možná je to všechno jinak!

12.3.2019 - Work-life balance je v poslední době populární téma. Kde se ale najednou vzalo? Proč jsme o něm před lety téměř nemluvil a proč mu připisujeme takovou hodnotu právě teď? Co když se jen někomu nechce pracovat? 

Článek vyšel v magazínu HR News


logo IQ Roma Servis

Rozhovor s naší kolegyní Maggie Chou

13.12.2018 - Maggie Chou je jedna z těch žen, které se nebojí jít „po hlavě“ do něčeho, čemu věří. Když v roce 2005 potkala Mårtena Runowa, zakladatele a majitele mezinárodní společnosti Performia, založila pobočku Performie na Tchaj-wanu. 

Rozhovor vyšel v časopise Trade News. 


3 největší chyby profíků na najímání odhaleny

13.11.2018 - Když jsme chytří, pak nás chyby, které udělali jiní, mohou výrazně posunout. A proto vám přinášíme pohled do zákulisí odborníků na výběr a hodnocení zaměstnanců. I oni dělají chyby, před kterými se snaží varovat české firmy.

Článek vyšel v magazínu HR News


Když znalosti nemají žádnou hodnotu

3.9.2018 - Velmi ráda slýchám o školách a učilištích, kde se daří realizovat skvělé projekty, v nichž studenti spolupracují s firmami a uskutečňují u nich svou praxi či stáže. A firmy naopak přicházejí více do škol a předávají své praktické znalosti.

Článek vyšel v časopise TECH EDU. 


logo IQ Roma Servis

Síla Čechů i Slováků je ve schopnosti nevzdat se před cílem, shodují se dvě odbornice na HR

22.8.2018 - Lucie Spáčilová a Anna Matúsová stojí v čele nejvýkonnějších poboček mezinárodních společností, které vzdělávají v oblasti lidských zdrojů.  

Rohovor vyšel v magazínu Trade News


logo IQ Roma Servis

Vyhazov v době „nejsou lidi“. Moudré, nebo šílené?

21.8.2018 - Propustit zkušeného pracovníka v dnešní době může snad jen sebevrah. Nebo je to jinak? Co když existuje situace, kdy je sebevraždou právě to, že si zaměstnance necháte.

Článek vyšel v magazínu HR News. 


logo IQ Roma Servis

Rozhovou s Lucii Spáčilovou o osobnosti člověka

11.6.2O18 - „Osobnost se odráží v souboru řešení, která používáme, když čelíme různým situacím. Původ slova nalezneme v latině a znamená doslova ,maska‘. Je to taková role,“ říká Lucie Spáčilová. 

Rozhovor vyšel v magazínu Trade News. 


logo IQ Roma Servis

Technický typ: návod k použití

1.6.2O18 - Možná jste si všimli specifik, která jsou typická pro technicky zaměřené lidi. Pokud jste jejich podřízenými, nadřízenými může být těžké s nimi spolupracovat. Když ale víte, jak na to, dá se s nimi velmi dobře vycházet.

Článek vyšel v časopise TECH EDU. 


logo IQ Roma Servis

Výlet do uchazečovy budoucnosti je možný! 3, 2, 1...

15.5.2O18 - Pokud jste někdy byli v roli toho, kdo si do týmu vybírá nového zaměstnance, je možné, že jste prožili něco, co je velmi podobné následujícímu příběhu.

Článek vyšel v magazínu HR News. 


logo IQ Roma Servis

Kariérní stránky jsou mrtvé! Anebo ne?

6.3.2018 - V dnešní době se firmy při hledání noých zaměstnanců soustřeďují na sociální sítě, hledají nové komunikační kanály, kam směrovat pracovní inzerci. Často ale zapomínají na kariérní sekce na webových stránkách společnosti. Co by jí rozhodně nemělo chybět?

Článek vyšel v magazínu HR News. 


logo IQ Roma Servis

Kolumbijci přijímají Evropany s otevřenou náručí

23.2.2018 - Jairo Pinilla Gutiérrez se před lety dostal z rodné Kolumbie na studia do Bratislavy. Na Slovensku založil rodinu a žil tam dvacet let. Když se v roce 2006 rozhodl vrátit do Kolumbie, založil v Bogotě pobočku společnosti Performia. 

Rozhovor vyšel v magazínu Trade News. 


logo IQ Roma Servis

Kdo stážuje, ten jede

23.2.2018 - Vychovat si vlastní zaměstnance, získat loajální personál to jsou nejčastější důvody, proč se dnes nemálo firem pouští do hledání stážistů, brigádníků nebo studentů na praxi. Na co si dát pozor, aby vše dopadlo dobře a nebyla to jen ztráta času?

Článek vyšel v časopise TECH EDU.


logo IQ Roma Servis

Rozhovor s Lucií Spáčilovou o boji o kvalitní lidi

13.12.2017 - Máme za sebou rok, který bychom mohli označit jako „rok boje o kvalitní lidi“. Bylo to opravdu tak „horké“? O tom jsme si povídali s Lucií Spáčilovou, ředitelkou společnosti Performia.

Rozhovor vyšel v magazínu Trade News.


logo IQ Roma Servis

„Ajťák“: tak trochu jiný zaměstnanec

7.11.2017 - Informační a komunikační technologie jsou jedním z nejrychleji expandujících oborů, který neuvěřitelně rychle pohltil nadprůměrné, průměrné ale i podprůměrné pracovníky. Jaké možnosti má a co může zaměstnavatel ovlivnit, aby získal za nemalý plat ty, kteří opravdu přispějí k naplnění firemních cílů?

Článek vyšel v magazínu Trade News.


logo IQ Roma Servis

Máte nám rozhodně co nabídnout, říká Švéd Mårten Runow

16.6.2017 - Co se za dobu tří let změnilo v severských ekonomikách? Jaký je jeho osobní pohled na jednotlivé z nich? A jak generace Y mění přístup k podnikání?

Rozhovor vyšel v magazínu Trade News. 


logo IQ Roma Servis

Největším limitem je ochota

28.4.2017 - Určitě jste slyšeli o lidech, kteří dokázali prorazit v pro ně neznámém oborech. Najdou se i lidé, kteří neprorazili, i když mají v daném oboru mnoho teoretických znalostí. Jak je to možné, a co zajišťuje úspěch když né studium. 

Článek vyšel časopise TECH EDU. 


logo IQ Roma Servis

Ve Švédsku si školíme techniky přímo ve firmách, říká Švéd Mårten Runow

28.9.2016 - Co se za dobu tří let změnilo v severských ekonomikách? Jaký je osobní pohled Mårtena Runowa, majitele mezinárodní společnosti Performia, na jednotlivé z nich?

Rozhovor vyšel v magazínu Trade News. 


logo IQ Roma Servis

Jeden za všechny, všichni za jednoho

1.9.2016 - Při sportovních utkáních nás často svými nečekanými výkony překvapí i tabulkově nejslabší družstvo, když se vybičuje k nevídanému výkonu. Podmínkou úspěšnosti jakéhokoli týmu je totiž silný společný účel a cíl. Stal se zázrak? Nikoli, zafungoval sehraný tým.

Článek vyšel v časopise TECH EDU. 


logo IQ Roma Servis

Jak emoce ovlivňují fungování pracovního týmu?

20.4.2016 - Hodnota dobrého zaměstnance nebo spolupracovníka spočívá v jeho znalostech a kompetencích, v jeho schopnosti se vyjadřovat. Svou roli hrají i emoce. Víme, že emoční úroveň souvisí s úspěchem a je dobré ji znát.

Článek vyšel v časopise Moderní řízení. 


logo IQ Roma Servis

Dělat reklamu technickým oborům je záslužné

1.9.2015 -  K podporovatelům TECH EDU se připojila také společnost Performia Česká republika, jejíž výkonné ředitelky a spoluzakladatelky Lucie Spáčilové jsme se při té příležitosti zeptali na několik otázek. 

Rozhovor vyšel časopise TECH EDU. 


logo IQ Roma Servis

Zbavte se včas lidí, kteří firmu oslabují?

29.7.2015 -  Firmy se více věnují problémovým a méně výkonným zaměstnancům než svým nejlepším pracantům. Tím, že zapomínají na své výkonné pracovníky, přicházejí postupně o jejich loajalitu i motivaci. A pokud to trvá déle, nejlepší lidé firmu opustí, říká Lucie Spáčilová.

Rozhovor vyšel v časopise Moderní řízení.